HCM Constanta – BM Valladolid 23-26 (11-14)

HCM Constanta si BM Valladolid au disputat miercuri, 30 septembrie, prima partida a noii editii a grupelor Ligii Campionilor.Desi pornea cu sansa a doua in aceasta partida si, in plus, jucau partida considerata a fi pe teren propriu in sala sporturilor din Buzau, constantenii s-au ridicat de multe ori la nivelul mult mai valorosilor adversari.Valladolid, locul 3 in ultima editie de campionat a Spaniei, a intrat in avantaj la pauza, scor 14-11, dupa ce, in minutul 20, HCM conducea cu scorul de 8-6.Debutul reprizei secunde a apartinut echipei oaspete care la un moment dat a avut chiar si 6 goluri diferenta, insa din minutul 45, constantenii au inceput sa se apropie la o diferenta constanta de 2-3 goluri.Experienta si valoarea superioara a ibericilor a avut castig de cauza in finalul meciului, Valladolid castigand cu scorul de 26-23.