HCM Constanta a ratat calificarea in optimile de finala ale Ligii Campionilor

Campioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta, a fost invinsa sambata, in deplasare, de formatia bosniaca HC Bosna Sarajevo, scor 23-24 (13-11), in penultimul meci din grupa D a Ligii Campionilor.Echilibrul s-a mentinut doar 9 minute, pana cand HCM a preluat conducerea, 2-3. Dupa alte 9 minute, campioana Romaniei avea deja trei goluri avans, 5-8, pe fondul unei aparari excelente, cu mingi recuperate, datorate 351;i inteventiilor portarului Mihai Popescu. Diferenta s-a marit in minutul 24, 6-11, 351;i 7-13 (min. 28), pentru ca la pauza sa se inregistreze scorul 11-13, dupa ce HCM a primit trei goluri intr-un minut, pe fondul unui joc impulsiv, de neinteles pentru jucatorii lui Ion Craciun.La reluare, a revenit echilibrul, 14-14 (min. 36), HCM platind tribut apararii laxe din primele minute. Meciul a continuat cap la cap , 16-16 (min. 42), cu minute de joc pierdute u 351;or de ambele echipe, tabela aratand 19-19, 351;apte minute mai tarziu. Bosna a ajuns la conducere, 20-19, dar Buricea a readus egalitatea, cu 10 minute inaintea finalului, iar Angelovski a readus HCM in avantaj, 20-21. Marius Sadoveac a marcat pentru 21-22, cand mai erau patru minute, dar cel mai bun jucator advers, Karacici a readus egalitatea, 22-22. Gazdele au mai marcat o data, cu doua minute inintea finalului, 23-22, iar la time-out, jucatorii de la HCM tipau: Nu uitati ca ne convine egalul . Bosna a mai avut ulterior un jucator eliminat, dar Sadoveac a ratat copilare 351;te de pe extrema dreapta, de 351;i gazdele aveau doar patru jucatori pe semicerc. Kapisoda a marcat de la 7 metri, cu 40 de secunde ramase din meci, 24-22, HCM a marcat ulterior din acela 351;i procedeu, prin Stavrositu, 24-23, iar la ultimul atac, Angelovski a fost faultat din spate, dar arbitrii nu au acordat 7 metri. Mai erau 13 secunde, Bosna avea doi jucatori eliminati, HCM unul, dar Stavrositu a ratat.Bosna a ca 351;tigat cu 24-23, iar HCM a coborat astfel pe locul cinci in grupa D, cu 4 puncte, in timp ce Bosna a urcat pe patru, cu 5 puncte.Marcatori:Bosna Sarajevo: Karacici 11 goluri, Mesarici 3, Kapisoda 3, Pazin 2, Vrazalici 2, Celica 1, Divkovici 1, Rakovici 1.HCM Constanta: Angelovski 6 goluri, Buricea 5, Toma 4, Irimescu 2, Stavrositu 2, Sadoveac 2, Schuch 1, Muresan 1.Citeste stirea completa in paginile site-ului prosport.ro