Handbal – Krim Mercator-Oltchim Rm. Valcea 35-34 in LC

Campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea, a fost invinsa, sambata, in deplasare, de formatia slovena Krim Mercator, scor 34-35 (15-17), in cadrul unui meci din Grupa principala 2 a Ligii Campionilor.Pentru Oltchim au marcat: Valentina Ardean Elisei (9), Ramona Maier (6), Oana Manea (4), Steluta Luca (4), Adina Meirosu (4), Anastasia Pidpalova (3), Roxana Gatzel (2), Iulia Puscasu (2).Prima repriza a inceput cu gol pentru Krim, care a preluat conducerea pe tabela inca din start, avand avantaj mai tot timpul in primele 30 de minute. Jucatoarea primei reprizei pentru Oltchim poate fi considerata Valentina Ardean Elisei care a punctat de 8 ori. In minutul 6, slovenele s-au distantat la trei goluri, dupa ce Narcisa Lecusanu a ratat o aruncare de la sapte metri. Cu multe probleme la finalizare, dar si in aparare, Oltchimul s-a vazut condusa mai mereu, doar cele doua extreme Elisei si Maier tinand echipa in joc. in minutul 14, la scorul de 11-7, Radu Voina a cerut time-out simtind ca jucatoarele sale nu se concentreaza, dupa care a urmat o reusita a Oanei Manea, cu o bolta superba. Cu trei minute inainte de finalul primei parti, Krim conducea cu 17-12, dar elevele lui Radu Voina au punctat de trei ori consecutiv si au reusit sa intre la vestiare cu doua goluri diferenta, scor 17-15.A doua repriza a inceput cu gol pentru Oltchim, care a reusit sa revina in joc, prin golurile lui Maier si Luca, scorul fiind 17-17 in minutul 33. Patru minute mai tarziu, gratie reusitei Anastasiei Pidpalova, diferenta s-a dus la doua goluri, scor 19-21. Slovenele si romancele au mers cap la cap pana in ultimele minute ale meciului. In minutul 57, scorul era de 32-32, iar Roxana Gatzel marcat cu o aruncare telefonata, dar slovenele au egalat imediat pe urmatorul atac. A urmat golul Oanei Manea, din minutul 58, dar Krim a punctat de la sapte metri, situatie din care nu au ratat nicio aruncare pe parcursul meciului. in ultimele secunde, slovenele au mai marcat inca o data de la sapte metri si conduceau cu 35-34, insa Gatzel a ratat egalarea, iar meciul s-a incheiat cu victoria celor de la Krim.Acesta este al doilea esec al Oltchimului in Grupa principala 2 a Ligii Campionilor, dupa cel cu Buducnost, scor 22-23.Urmatorul meci al Olchimului este programat pe teren propriu cu Buducnost, pe 15 martie, de la ora 19:00.