Handbal: Larvik-Oltchim 25-27 in LC la handbal

Campiona Romaniei la handbal feminin, Oltchim Rm.Valcea s-a calificat in faza a doua a grupelor dupa ce a invins, in deplasare, campioana Norvegiei, Larvik HK, cu scorul de 27-25.Partida a cunoscut perioade de dominare de partea fiecarei echipe, repartizate, in mod egal, pe parcursul celor doua reprize.In prima jumatate a meciului, initiativa a fost de partea echipei gazde care, amenintate de spectrul unei eliminari din principala competitie europeana inter-cluburi, in cazul unei infrangeri, a jucat inca de la inceput totul pe cartea atacului.Rezultatul s-a cunoscut pe tabela de marcaj, Larvik reusind sa intre in avantaj la pauza, scor 15-13.Oltchim a intrat cu o alta abordare in cea de-a doua repriza a partidei si acest lucru s-a resimtit imediat in evolutia scorului.Steluta Luca, Adelina Elisei si Elena Avadanii au inscris aproape la fiecare faza de poarta a romancelor, inclinand soarta partidei de partea Oltchimului.Scor final: 27-25 si campioana tarii noastre a acut pasul spre faza urmatoare a competitiei, cel mai probabil de pe prima treapta a clasamentului.In ultimul meci din grupa C, Oltchim va intalni pe teren propriu pe