Handbal: Norvegia – Spania 34-21 in finala CE 2008

Norvegia a castigat medalia de aur la Campionatul European de handbal editia Macedonia 2008, dupa o victorie categorica repurtata in fata selectionatei Spaniei: 34-21.Este cea mai mare diferenta inregistrata vreodata la o finala de Campionat European.Prima repriza a fost mult mai echilibrata decat se credea, scorul inregistrat la finalul celor 30 de minute reflectand perfect realitatea din teren, Norvegia – Spania 13-12.Valoarea net superioara a jucatoarelor nordice a facut ca diferente dintre cele doua echipe nationale sa creasca in mod constant pe parcursul actului secund.Spania nu a mai contat in ofensiva astfel incat diferenta de treisprezece goluri, consemnata la finalul partidei, nu a facut decat sa confirme inca o data suprematia Norvegiei in handbalul european si mondial, cunoascut fiind faptul ca nordicele au castigat in vara acestui an si titlul olimpic, dupa o finala castigata impotriva Rusiei: 34-27.