Handbal: Romania – Danemarca 27 – 25

Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a impus duminica in fata selectionatei Danemarcei, scor 27-25 (10-13), in cadrul ultimului meci din Grupa A a CE, pe care a castigat-o cu 6 puncte, si merge in Grupa 1 principala cu maximum de puncte (4), transmite trimisul NewsIn la Skopje.Pentru Romania au punctat: Narcisa Lecusanu (9), Carmen Amariei (5), Ramona Maier (4), Valentina Elisei Ardean (3), Florin Barsan (2), Cristina Neagu (1), Adina Meirosu (1), Oana Manea (1) si Daniela Crap (1).Prima repriza a fost una stransa, iar handbalistele lui Radu Voina au reusit sa se desprinda in minutul 5 la doua goluri, scor 1-3. Avantajul nu s-a mentinut, si in minutul 13 tabela arata 4-4, cu un gol inscris de daneze in inferioritate numerica. Romancele au reusit inca o data sa se distanteze la doua goluri, scor 7-5, in minutul 17. In doar doar doua minute danezele au egalat, scor 7-7. Din minutul 25, echipa nordica a preluat conducerea pe tabela, scor 10-9, iar Radu Voina a cerut time-out, dar asta nu a folosit cu nimic echipei sale care a inceheiat primele 30 de minute condusa cu scorul de 13-10.Repriza secunda a inceput la fel de greoi ca si prima, cu goluri putine, dar cu Danemarca in avantaj. In minutul 34, scorul era de 16-12 si doar aruncarile de sapte metri reusite de Narcisa Lecusanu si golurile lui Amariei au adus Romania la un singur gol diferenta, scor 18-17 in minutul 42. Golul reusit de Daniela Crap in minutul 43 a fost cel care a adus egalarea, scor 18-18. In minutul 45, extrema Ramona Maier a punctat pentru avantajul Romaniei, scor 19-20. Dubla Narcisei Lecusanu a marit avantajul la trei goluri, in timp ce danezele nu au reusit sa puncteze. In minutul 47 cel de-al doilea portar al Romaniei, Paula Ungureanu, a fost scos pe targa din teren in urma unei cazaturi. in minutul 49, pe langa Carmen Amariei, Valentina Elisei a fost si ea eliminata, iar echipa Romaniei a ramas cu doar patru jucatoare de camp pe teren, scorul reducandu-se la 22-23. Publicul din sala macedoneana a dezaprobat maniera de arbitraj a celor doi arbitri la scorul de 23-23. In minutul 54, Romania avea un avantaj de doar un gol, scor 23-24, iar reusita Narcisei Lecusanu din 7 metri a dus diferenta la doua goluri, scor 23-25. Pe finalul reprizei, aceeasi Lecusanu a punctat cu o aruncare de la 7 metri, iar tehnicianul danez a cerut time-out, simtind ca diferenta de trei goluri din minutul 58 este destul greu de recuperat pentru elevele sale. Ultimul minut al partidei a fost urmarit de public in picioare, scor 25-27.Romania a terminat neinvinsa Grupa A, impunandu-se cu scorul de 27-21 in fata Ungariei, in timp ce in fata Frantei a castigat cu scorul de 30-25.In Grupa 1 principala de la Ohrid, Romania va merge cu 4 puncte, datorita victoriilor asupra celorlalte doua echipe calificate, Danemarca si Ungaria, care au acces cu doar un singur punct, deoarece au remizat intre ele in Grupa A. In Grupa 1 principala, alaturi de Romania (4p), Danemarca (1p) si Ungaria (1p) s-au mai calificat Norvegia (3p), Spania (2p) si Ucraina (1p). Romania va mai juca in compania ultimelor 3. Primele doua echipe clasate in aceasta grupa se califica in semifinale.