Handbal: Romania-Franta 30-25

Selectionata de handbal feminin a Romaniei a repurtat o noua victorie la actuala editie a Campionatului European dupa de ce a dispus intr-o maniera categorica de reprezentativa Frantei cu scorul de 30-25 (17-13).Pornita ca favorita in aceasta disputa, atat prin prisma rezultatelor obtinute de cele doua echipe in prima etapa a grupei cat si a faptului ca nationala Frantei a venit la acest turneu final cu o echipa aflata in plina reconstructie, Romania a inceput destul de ezitant, fiind condusa chiar si la o diferenta de trei goluri: 1-4 minutul 8.Treptat fetele noastre au echilibrat disputa si , pe rand, si-au facut simtita prezenta in ofensiva si implicit pe tabela de marcaj Oana Manea, Adina Meirosu si Valentina Elisei Ardean. Scorul ajunge la diferenta minima in doua randuri: 5-6 in minutul 13, 7-8 in minutul 16. Carmen Amariei reuseste sa egaleze un minut mai tarziu si din acel moment soarta meciului incepe sa se incline vizibil in favoarea jucatoarelor noastre.Romania ia pentru prima oara conducerea pe tabela de marcaj in minutul 20 printr-un gol inscris de mezina echipei Cristina Neagu, avantajul crescand la doua goluri dupa doua minute: 12-10 minutul 22.Ultimele minute ale primei reprize sunt controlate cu autoritate de o nationala a Romaniei dezlantuita.Frantuzoaicele par cazute psihic, jucatoarele noastre reusind sa puna la pauza intre ele si adversare o diferenta de patru goluri: 17-13.Repriza a doua debuteaza in aceeasi nota de dominare a echipei noastre. Timp de sapte minute, selectionata Frantei a punctat doar o singura data, romancele distantandu-se la o diferenta mai mult decat linistitoare: 22-14, minutul 37.Hutupan evolueaza din nou la nivel maxim, Meirosu si Elisei fac in continuare legea in duelul celor doua ofensive, Amariei incepe si ea sa marcheze constat astfel incat diferenta creste la nivelul maxim in minutul 51: 27-18.A fost momentul in care Radu Voina incepe sa retraga titularele pe baca pentru a le odihni in vederea urmatoarelor partide, suita de goluri ale frantuzoaicelor nemaimirand pe nimeni: 27-22 minutul 55, 28-24 minutul 58, 28-25 minutul 59.Cristina Neagu demonstreaza ca a facut pasul de la o tanara speranta la o certitudine, inscrie si inchide scorul la 30-25.Cu aceasta victorie, Romania se instaleaza in fruntea clasamentului grupei urmand a disputa ultima partida a acestei faze impotriva Danemarcei, duminica 7 decembrie, ora 21:15.