Handbal: Romania-Spania 18-26 la CE 2008

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa, marti, de selectionata Spaniei, scor 18-26 (9-9), in cadrul primului meci din Grupa principala 1 de la Ohrid, din cadrul Campionatului European din Macedonia, transmite trimisul NewsIn.Pentru Romania au punctat: Valentina Elisei Ardean (7), Catalina Cioaric (3), Camelia Balint (2), Oana Manea (2) Adina Meirosu (1), Narcisa Lecusanu (1), Ramona Maier (1), Cristina Neagu (1).Startul partidei a venit cu un gol pentru Romania reusit de Meirosu. Tricolorele nu au reusit insa sa se distanteze pe tabela. In minutul 4, scorul era de 3-2 in favoarea Spaniei. Ibericele au reusit sa se departeze la doua goluri, 2-4, in minutul 10. Doua minute mai tarziu, extrema Ramona Maier a fost scoasa de pe teren dupa ce s-a accidentat la palma dreapta. Jucatoarea a fost preluata de medicii de la sala imediat. Romania a revenit la timona jocului in minutul 20, scor 6-4. Diferenta nu a fost insa mentinuta, pentru ca in minutul 23 Spania a reusit sa egaleze, 6-6. Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, handbalistele tricolore aveau un avantaj de doua goluri, dar au fost egalate, scor 9-9.Repriza secunda a inceput prost pentru echipa lui Radu Voina, care s-a vazut condusa inca din minutul 31. Cele doua echipe au mers cap la cap, diferenta de un gol fiind tot timpul pana in minutul 43 cand ibericele s-au distantat la doua goluri, scor 16-14, dupa ce cu un minut mai devreme Luminita Hutupan aparase o aruncare de la sapte metri. Spania s-a distantat in minutul 49 la patru goluri, scor 16-20, imediat dupa time-out-ul cerut de Radu Voina. Un gol reusit de Valentina Elisei Ardean a redus din avantajul ibericelor. Finalul partidei a fost plin de ratari pentru echipa Romaniei, care nu a reusit sa se mai apropie de adversar. Timp de opt minute, din minutul 52 pana la final, elevele lui Radu Voina nu au mai reusit sa marcheze in poarta Spaniei, care a punctat aproape la fiecare atac, scorul final fiind 18-26.Aceasta a fost prima infrangere pentru nationala Romaniei la Campionatul European din Macedonia.Inaintea meciului Danemarca-Norvegia, liderul Grupei principale 1 este Spania cu 4 puncte, in timp ce Romania, cu acelasi numar de puncte, se afla pe locul 2. Urmatorul meci al tricolorelor este programat miercuri, de la ora 17:15, in compania Ucrainei.