Handbal: Romania-Ungaria 27-30 la CM din Croatia

Nationala de handbal a Romaniei a fost invinsa duminica, la Osijek, de Ungaria, scor 27-30, dupa ce a condus la pauza cu 16-13 si a inregistrat astfel cea de-a doua infrangere din Grupa A a Campionatului Mondial din Croatia, informeaza site-ul oficial al competitiei.Golurile Romaniei au fost marcate de Paraianu (6), Petrea (4), Jurca (4), Timofte (3), Ghionea (2), Stavrositu (2), Toma (2), Rohozneanu (1), Cozma (1), Iacob (1), Buricea (1). Tricolorii au inceput din nou slab meciul si pareau sa continue seria ratarilor, dupa ce au irosit sansa de a deschide scorul risipind un 7 metri. Ungurii au deschis scorul si au marit diferenta, insa tricolorii nu i-au lasat sa se distanteze, au egalat, 2-2 (Paraianu a spart gheata si a recidivat la atacul urmator), si au stat permanent in trena adversarei. Asta pana in minutul 17, cand elevii lui Aihan Omer au preluat pentru prima data conducerea in acest meci, 9-8, si s-au dezlantuit pe finalul reprizei facand ca la pauza tabela de marcaj sa arate un neasteptat 16-13 pentru Romania. Handbalistii lui Omer au continuat seria reusitelor si dupa pauza, cand au marcat de trei ori consecutiv, Stanescu a fost in continuare eroic, insa Romania, care s-a vazut chiar si la 5 goluri in avantaj, a inceput sa joace neglijent si a fost egalata, 22-22, iar la atacul urmatorul Ungaria a preluat deja conducerea. Omer cere time aut si incearca sa redreseze situatia, iar Ghionea reuseste egalarea din 7 metri, dar revenirea Romaniei este de scurt moment. Finalul ii gaseste din nou pe tricolori neatenti, cazuti fizic si psihic, iar ungurii, cu un portar de neinvins in ultima parte a meciului, ne taxeaza si se impun lejer pe final cu scorul de 30-27. Rudi Stanescu, care si-a demonstrat forma buna inca din primul minut, cand a aparat un 7 metri, a fost si in acest meci omul decisiv pentru Romania, in timp ce Nagy a fost desemnat cel mai bun jucator al Ungariei. In Grupa A s-a mai jucat duminica meciul Australia – Slovacia, scor 12-47, si se va mai juca partida Argentina – Franta. Romania a debutat la Campionatul Mondial cu o infrangere, dupa ce a fost invinsa in primul meci de Franta, scor 31-21. In primul meci, Ungaria a invins Australia, scor 41-17. Romania va juca urmatorul meci cu Argentina, luni, de la 16:30.