Hanescu trece de primul tur la Mastersul de la Madrid

Victor Hanescu a debutat pe tabloul principal al Mastersului de la Madrid cu o victorie importanta repurtata in fata lui Dmitry Tursunov, in fata caruia pornea cu sansa a doua.Venit din calificari, jucatorul roman a inceput ezitant partida impotriva numarului 26 mondial si a pierdut primul set cu scorul de 6-4. Nu a fost sa fie cea de-a doua infrangere in fata rusului (dupa partida pierduta anul acesta la US Open) deoarece Hanescu a intrat decis in setul secund sa intoarca soarta meciului.Inca din debutul setului obtine un break dublat dupa numai cateva gameuri. Setul doi s-a incheiat cu 6-2 in favoarea jucatorului nostru si forma fizica precara demonstrata de Tursunov ne-au dat si mai multa incredere intr-un rezultat pozitiv.n continuare tot romanul a fost cel care a dominat cu autoritate, reusind sa incheie setul cu un 6-3 care ii da dreptul de a evolua in turul 2 al competitiei disputate in capitala Spaniei, etapa in care il va intalni pe favoritul numarul 3 al competitiei Novak Djokovic.