IRB Nations Cup 2010: Romania – Namibia 17-21, Argentina Jaguars – Italia 20-21

Chiar daca a debutat impotriva unei echipe calificate deja la Cupa Mondiala din 2011, putini iubitori ai rugbyului se asteptau ca echipa favorita sa piarda in fata africanilor.

Si chiar daca infrangerea a venit in ultimul minut in urma unei actiuni finalizate pe steag de catre africani, este la fel de dureroasa. Romania 17 – Namibia 21.

De altfel, la conferinta de presa, capitanul oaspetilor Burger, care evolueaza in Anglia la Saracens, a spus ca diferenta intre cele doua echipe a facut-o dorinta de victorie mai mare a formatiei sale.

Antrenorul roman cu treisferturile, Romeo Gontineac, avea sa spuna la conferinta de presa, ca diferenta a facut-o echipa calificata direct la Cupa Mondiala, fata de noi care mai avem de susutinut meciuri de baraj pentru a fi la Cupa Mondiala de anul viitor.

In cel de al doilea meci s-au intalnit Argentina Jaguars si Italia A. Dupa un meci dominat in general de jaguari, italieinii s-au impus in ultimul minut printr-un eseu transformat. Scor final: Argentina Jaguars 20 – Italia 21.

Cireasa de pe tort avea s-o puna Georgia. Dupa ce scotienii au deschis rapid scorul printr-un eseu transformat (7-0) si apoi s-au dus la 10 – 0, credeam ca vom asista la o demonstratie de forta din partea scotienilor. Dar dupa pauza cei ce aveau sa demonstreze ca sunt in continua crestere au fost georgienii care au dat o frumoasa lectie mult mai galonatilor lor parteneri. Este prima victorie a georgienilor in fata unei natiuni majore din rugbyul mondial.

O data cu acest joc si arsita zilei s-a mai potolit. Urmeaza a doa zi a competitiei, marti 15 iunie. In aceasta vara fierbinte dominata de fotbal, va puteti racori cu un pahar de rugby adevarat.

Turneul international de rugby IRB Nations Cup a debutat vineri, 11 iunie, la Bucuresti.

Sursa foto: Mircea Mateescu/Mondo News