Iasiul invins la Medias se afunda in zona periculoasa a clasamentului

Gaz Metan Medias a invins sambata pe teren propriu, scor 1-0, Politehnica Iasi, gratie reusitei lui Claudiu Boaru de la inceputul reprizei secunde, si a obtinut prima victorie dupa trei etape, transmite corespondentul NewsIn.GAZ METAN MEDIAS – POLITEHNICA IASI 1-0 (Boaru 49)Gaz Metan Medias: Stetca – Nohai, Lazar, Hoban, Buzean – Sabou, Eric de Oliveira (Parvulescu 81), Zaharia, Curtean – Boaru (M. Voicu 66), C. Prodan (G. Craciun 88). Antrenor: Cristian Pustai.Politehnica Iasi: Branet – Onut, Kalai, Cr. Munteanu – Buta, Gavatorta (Milea 50), Naidin, Sfarlea – Bratu – Tanasa (Bersnjak 54), Balba (Montiel 68). Antrenor: Ionut Popa.Cartonase galbene: R. Zaharia 22 / Naidin 54, Onut 79Arbitri: Adrian Comanescu – Dragos Iliescu, Ionut BabadacStadion: Gaz Metan; Spectatori: 3.500Cum s-a marcat golul:1-0, min. 49: Branet a respins gresit in fata o minge sutata de un jucator advers, Boaru a profitat de indecizia iesenilor, a preluat mingea si a marcat din sase metri dupa ce l-a driblat si pe portar.Formatia ieseana a fost insotita la Medias de aproximativ 30 de suporteri.Mijlocasul Politehnicii, Alejandro Gavatorta, a cerut sa fie inlocuit in minutul 50 acuzand mai multe dureri musculare, si cateva secunde mai tarziu in locul sau a intrat pe teren Ciprian Milea.In minutul 53, Ciprian Tanasa a reusit sa marcheze, insa acesta fusese surprins in ofsaid la faza anterioara, iar golul sau a fost anulat.Capitanul mediesenilor, Claudiu Boaru, a marcat in aceasta partida al doilea sau gol din acest sezon dupa ce reusise sa deschida scorul si in runda inaugurala, in disputa cu Otelul Galati.Dupa acest rezultat, Gaz Metan Medias a ajuns la 15 puncte, fiind pe locul 12, la egalitate cu Pandurii Targu Jiu, in timp ce iesenii ramane pe 15, cu doar 12 puncte.