Ion Oncescu a cucerit titlul mondial la skandenberg pentru a cincea oara

nbsp;

Sportivul roman Ion Oncescu a cucerit pentru a cincea oara titlul de campion mondial la skandenberg, la categoria 100 de kilograme, la competitia desfasurata in Statele Unite ale Americii.

Oncescu i-a invins in finale pe americanul Tom Nelson si pe kazahul Alexander Fugarov. La categoria +110 kilograme, sportivul Ioan Puscasu a cucerit medalia de bronz. La acest Campionat Mondial au participat aproximativ 1.300 de sportivi din 40 de tari.
Adrian Laurus, participant in categoria grea a juniorilor, a obtinut locul 4, la ambele brate, in timp ce Florin Rizea a ocupat locul 5 in cadrul categoriei 60 kg, seniori.

Campionatul Mondial a avut loc in perioada 6-12 decembrie 2010.

Oncescu a urcat la categoria 100 de kilograme in 2008, dupa ce ce devenise campion mondial, in 2007, la categoria 90 de kilograme. In urma cu doi ani, cind a cistigat tilul suprem atit la concursul pentru mina dreapta, cit si cel pentru mina stinga, Oncescu devenea primul sportiv care cistiga titlurile mondiale la acest sport doi ani la rind.