Irlanda nu a fost invitata sa participe la CM 2010

Secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, a declarat, marti, ca este imposibil ca Irlanda sa fie invitata sa participe la Cupa Mondiala din 2010! Irlanda nu va fi invitata sa participe la CM, trebuie sa spunem lucrurilor pe nume. Irlandezii au prezentat o cerere oficiala la Zurich in urma cu cateva zile, dar presedintele FIFA a fost clar in aceasta problema: este imposibil , a declarat Jerome Valcke in cadrul unei conferinte de presa organizate la Cape Town.Jerome Valcke a continuat, spunand: Si de ce sa nu acceptam echipa din Costa Rica? Deoarece irlandezii au formulat o cerere oficiala, ea va fi examinata de Comitetul executiv al FIFA. Dar, va imaginati ca este imposibil, nu exista nicio speranta ca ar putea fi mai mult de 32 de tari la Cupa Mondiala din Africa de Sud .Nationala Irlandei a ratat calificarea la CM de fotbal, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, dupa prelungiri, meciul de baraj disputat cu reprezentativa Frantei. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103, dupa o faza la care Thierry Henry a comis hent.Presedintele FIFA, Sepp Blatter, a declarat, luni, ca Federatia de Fotbal din Irlanda (FAI) a solicitat forului mondial sa devina cea de-a 33-a echipa calificata in Africa de Sud. Vineri am primit vizita unei delegatii a Federatiei Irlandeze de Fotbal, dar ei stiu ca meciul nu se poate rejuca, iar decizia arbitrului este finala. Normal ca ei nu au cerut nicio sanctiune impotriva arbitrului sau a oricarui alt jucator, dar au intrebat, foarte umili, daca nu pot fi cea de-a 33-a echipa participanta la Cupa Mondiala , a spus Blatter, care a starnit rasetele participantilor la conferinta de presa prin afirmatiile sale.Citeste stirea completa in paginile site-ului Sport.ro