JoJo Dan vs Selcuk – UPDATE – Ionut pierde in Turcia a doua intalnire la puncte

Meciul de box dintre JoJo Dan – Aydin Selcuk are loc sambata seara, de la ora 22.30 si va fi transmis in direct de Radio Romania Actualitati. Iubitorii de box pot urmari lupta dintre cei doi si in format Live Text, pe site-ul Mondo News.Romanul Ionut Ion (JoJo Dan) va incerca sa-si ia revansa in fata lui Aydin Selcuk. Lucian Bute a plecat si el in Turcia pentru a-i face galerie lui JoJo Dan.Miza meciului de box intre Jo Jo Dan si turcul Aydin Selcuk este titlul interimar WBC al categoriei semimijlocii. Miza meciului din aceasta seara este titlul interimar WBC al categoriei semimijlocie si pozitia de challenger obligatoriu al celebrului campion american Floyd Mayweather. JoJo Dan vrea sa-l bata pe turc chiar in orasul sau natal, Trabzon, in fata a 7.500 de spectatori fanatici, ca revansa dupa infrangerea pe nedrept suferita in 2010. Turcul Aydin este campion european in 2003 si vicecampion mondial in 2004, ambele titluri la amatori.LIVE TEXT DIN TURCIA – Victorie pentru boxeorul turc, decizie unanima- Crainicul de ring se pregateste sa anunte scorul final. JoJo Dan este imbarbatat de stafful sau. Se anunta decizia in limba turca. Doi arbitri l-au dat invingator, decizie unanima la puncte pentru Selcuk. Ionut pierde in Turcia a doua intalnire la puncte. A fost din nou o decizie foarte stransa. Ionut iese din sala. Cativa spectatori il huiduie. JoJo Dan pierde la puncte in fata detinatorului acestui titlu. Este a doua infrangere din cariera. – Se va anunta decizia finala. Se fac calcule mari, inseamna ca situatia este destul de complicata. Cei trei arbitri judecatori sunt din Belgia, Serbia si Elvetia. O Mare de oameni sa lipit de ring. Nici nu ne putem inchipui cum ar fi sa-i fie atribuita victoria romanului! Selcuk saluta din nou sala.- Selcuk este tinut pe umeri in continuare. Nebunie in sala din Trabzone. Ionut este luat pe brate de unul din staff, mai multe obiecte sunt aruncate inspre jucatorul nostru. – Turcul s-a intors, este nervos. A incercat sa loveasca pe cineva din coltul lui Ionut. Romanul se bucura in ring, acolo a venit fratele sau. Se arunca obiecte in ring. Ionut este aclamat de cei prezenti. Selcuk se urca pe corzile ringului. Unul din stafful sau il poarta pe umeri, sala il aclama. Se asteapta decizia arbitrilor.- Turcul este in avantaj. De doua ori numarat Ionut la Trabzone. Incepe repriza a 12-a. Spectatorii sunt toti langa ring. Aluneca Ionut, impins de turc. Meci epuizant, un meci in care cei doi pugilisti au dat totul. Aluneca turcul, se ridica. Ionut loveste bine, au fost doua crosee de dreapta si o directa de stanga. 5.000 de turci fanatici si un grup mic de romani fac show la Trabzone. S-au ridicat cativa spectatori amenintatori si au aratat pumnul catre masa presei romanilor, care il incuraja pe JoJo Dan. Turcul este avertizat pentru ca l-a tinut pe Ionut. Turcul pierde aceasta repriza. Meciul se va termina 113-113, dupa calcule neoficiale. Turcul termina epuizat acest meci. Ooo ce lovituri se schimba in final de repriza, Ionut rezista, final de meci.- Mai sunt doua reprize. Turcul mai pastreaza un punct avans din cauza acelei prime reprize in care Ionut a fost numarat. 5.000 de turci fanatici sunt in picioare pentru a vedea finalul de meci. Repriza a 11-a a inceput. JoJo Dan a inceput activ. A lovit bine Ionut. Ce lovitura de stanga a lui Ionut. A fost un croseu extraordinar de stanga. Au fost cateva stangi incredibile ale romanului. Si a fost o dreapta a turcului, Ionut a fost din nou numarat. E incredibil! Turcul a reusit o dreapta cu care l-a zdruncinat pe Ionut, care a fost din nou numarat. S-a trezit din nou sala. Ce pacat! L-a avut in mana Ionut, un moment de neatentie a lui Ionut. Cred ca nu vor conta toate realizarile romanului pentru cei trei arbitri. A fost repriza decisiva care a inclinat balanta in favoarea turcului. Final de meci.- La nicio gala de box nu a fost o astfel de atmosfera. Acum toata lumea este in picioare pe scaun in jurul ringului. Incepe repriza a zecea. Directa de dreapta care s-a oprit in fruntea romanului, incepe mai bine turcul. Se arucna turcul cu lovituri scurte si indesate. Ionut nu gaseste acea claritate in lovituri de care are nevoie pentru a-l stopa pe turc. Din nou Selcuk boxeaza cu capul inainte. A fost o directa de stanga a lui Ionut. Ionut a dat mai multe lovituri clare in aceasta repriza. Serii bune ale romanului. Ionut incearca un upercut de stanga. Este o repriza a lui JoJo Dan, final de repriza.- Se asteapta din nou anuntarea scorului. Incepe repriza a noua. Turcul a inceput mai bine repriza a noua. Se arunca turcul, dar nu-l loveste pe roman. Se anunta scorul: 2 il vad invingatori pe Selcuk, unul il vede invingator pe Ionut. Situatia este foarte echilibrata. A fost o directa de dreapta buna a turcului. Ionut a incercat un upercut. Arbitrul ii atrage atentia lui Selcuk dupa ce il tine de cap. Ionut prins rau cu un croseu de dreapta. Momente grele pentru roman, turcul l-a prins de vreo doua ori cu croseuri de dreapta. Final de repriza. E clar repriza lui Selcuk. In acest moment este cam 86-84 pentru turc, insa nu sunt calcule oficiale.- Stafful lui Bute prezent aici isi face datoria si ii ofera cele mai bune sfaturi lui Ionut inaintea reprizei a opta. Incepe si repriza a opta. Turcul in dificultate, bune loviturile lui Ionut. Cei doi sunt despartiti de arbitru. Cei doi sunt in centrul ringului, sala aplauda. Pana acum repriza a curs in favoarea romanului. Turcul iese din nou cu capul inainte. Selcuk il ia in brate din nou pe JoJo Dan. Masa presei din Turcia este putin ingrijorata dupa o repriza buna a romanului. Reactia salii este incredibila. A fost o repriza dominata de JoJo Dan. A boxat inteligent, la distanta, cu serii bune. Incearca si turcul doua lovituri la corp. Clar este repriza lui Ionut. Final de repriza a opta.- Situatia se prezinta cam 65 la 66, dupa 7 reprize. Insa datele nu sunt oficiale.- A inceput repriza a saptea. Dupa repriza a opta ar trebui sa aflam din nou scorul. Directa buna de stanga a turcului, JoJo imprima ritmul jocului. Turcul da semne ca nu mai are resurse fizice. Cei doi sunt atentionati de arbitrul italianpentru ca tin capul inainte. Selcuk incearca sa-l prinda pe JoJo Dan. Turcul este atentioant din nou. Bune stangile lui Ionut. Turcul se arunca asupra lui Ionut, intervine din nou arbtitrul. Romanul este si el atentionat pentru box cu capul inainte. Momente de box favorabile turcului. Ionut trebuie sa stea la distanta. O repriza a saptea in care probabil turcul va fi favorizat de cei doi arbitri. Turcul parca isi revine si este mai activ. Incearca sa-l tina pe turc la distanta. Lovitura la corp a lui Selcuk, momente grele pentru roman. Final de repriza a saptea. Cu siguranta este repriza lui Selcuk.- Repriza a sasea. Turcul se arunca pe roman. Selcuk este campionul Europei, are 22 de victorii, din care 17 prin KO. Greu de invins, mai ales ca boxeaza pe teren propriu. UPERCUT la corp, se poate ridica Ionut cu lovituri. Aceasta este repriza romanului. Upercutul l-a indoit pe turc, i-au trebuit secunde bune sa-si revina. Directa de stanga buna a alui JoJo Dan. Turcului ii scade nivelul de benzina, cum se zice in box, ii scad resursele fizice. Final de repriza a sasea. – Directa de stanga din partea lui Ionut. Ne apropiem de sfarsitul acestei reprize, pe care probabil arbitrii i-au dat-o lui Selcuk. Final de repriza a cincea.- Ionut este ranit la ochiul stang. Sa speram ca nu este grav. Si turcul are niste urme pe frunte in urma loviturilor lui JoJo Dan. Sala canta. Dupa patru reprize, scorul este incredibil, 38 la 37 pentru turc.- Repriza a cincea. JoJo Dan il loveste pe turc, croseu de dreapta, urmat de directa de stanga. A fost anuntat scorul dupa patru reprize, dar in limba turca. Din reactia salii se pare ca turcul conduce. – Crainicul de ring ar trebui sa anunte cum au fost punctate cele patru reprize, insa nu se intampla acest lucru, sfidandu-se regulamentul.- A inceput repriza a patra. Sa speram ca se va boxa curat la Trabzone. Cei doi pugilisti sunt in centrul ringului. Ionut il pistoneaza pe turc. Aspect echilibrat al luptei in aceasta repriza a patra, sa speram ca nu va obosi primul JoJo Dan. Ionut incearca sa loveasca la corp. Din nou loveste Selcuk dupa decizia de intrerupere a arbitrului. In aceasta repriza Ionut nu mai are acuratetea din repriza a treia. Ionut incearca sa fie mai activ. Final de repriza a patra.- Urmeaza repriza a patra, dupa care se va anunta scorul. Regulamentul prevede ca dupa 4 si dupa 8 reprize sa se anunte scorul.- Incepe repriza a treia. Ionut pune presiune asupra turcului. A inceput sa puna din ce in ce mai des stanga pe el, cum se spune in box. Croseu de dreapta, directa de stanga! Upercut bun al romanului. Selcuk se arunca asupra romanului. Lovitura sub centura a romanului. Intervine arbitrul de ring, upercut al lui JoJo Dan. Directa de dreapta a turcului, romanul este atent. Ionut da trei crosee de dreapta, o repriza dominata de roman. Il loveste in continuare pe turc. Turcul are 17 KO din 27 de victorii, dar nici Ionut nu este un neica nimeni. Selcuk revine in centrul ringului, insa JoJo Dan il loveste direct in figura. Ionut castiga clar cea de-a treia repriza, daca arbitrii sunt obiectivi.- A doua repriza a fost a lui JoJo Dan.- Ionut trebuie sa fie atent. Rateaza doua lovituri de dreapta cu care a incercat sa-l surprinda pe roman. Incearca turcul sa-l ia din nou la bataie. Romanul a echilibrat bine situatia in repriza a doua, fata de prima. Speram ca Ionut sa castige aceasta repriza. Sala canta. JoJo riposteaza, final de repriza.- Din nou despartiti de arbitrul italian. Ionut are garda inversa. Actiune a lui Selcuk. Turcul l-a impins pe Ionut si l-a aruncat din nou jos. – Ionut incepe repriza a doua. JoJo Dan continua ofensiva. – A fost lovitura dupa ceafa din partea turcului pentru Ionut. Prima repriza este castigata de turc.- Cei doi sunt in centrul ringului. A fost putin surprins turcul de debutul in forta al romanului. Reuseste si turcul doua crosee de dreapta. JoJo Dan se afla in ofensiva, a trecut o jumatate de repriza. Romanul a cazut la pamant si este numarat. Turcul se arunca peste Ionut. Exact aceeasi desfasurare a avut si meciul de anul trecut. A fost un moment de neatentie. Inceput de meci incredibil, Ionut a fost numarat. Toata sala este in picioare. Se anunta sfarsitul primei reprize. – A inceput meciul. Garda inversa pentru Ionut. A incercat doua directe de stanga. A inceput in forta Ionut, la luat la bataie din start pe turc, ceea ce nu a facut anul trecut.- Selcuk are sort negru cu insertii albe. Ionut pare increzator si trebuie sa treaca de Selcuk. Trebuie o victorie convingatoare pentru a-i impresiona pe cei trei arbitri.- Selcuk declara cu putin inainte de meci: In prima noastra lupta nu eram pregatit, eram doar 30% pregatit. JoJo Dan nu va prinde gongul final. Acum sunt 110% pregatit .- Emotionant! JoJo Dan a ascultat imnul cu bratul la inima. Urmeaza imnul Turciei. Intreaga sala rasuna intr-un spectacol vocal rar intalnit.- La ora 23.20 (ora noastra) este interpretat imnul Romaniei.- A intrat Selcuk in sala. Nebunie in sala. Flacari imense izbucnesc din secunda in secunda in scena. Selcuk este in halat negru.- Intra in sala JoJo Dan. Isi face aparitia in ring in fluieraturile celor 5.000 de spectatori turci.- Doua domnisoare dragute au urcat in ring cu steagurile celor doua tari. Este prezent si arbitrul de ring. – Melodia de intrare in ring a lui JoJo Dan va fi Frate pentru frate a formatiei Codul Penal.- Acum vor fi anuntati cei doi boxeori. Sunt pregatite steagurile Romaniei si Turciei, iar crainicul de ring ii va anunta pe cei doi pugilisti.- Lucian Bute este si el in sala. Anca, sotia lui Ionut, este si ea in tribuna, cea care va naste in primavara viitoare. Cativa romani se afla si ei langa ring, la invitatia presedintelui Federatiei Turce de Box.- Bursa lui Ionut este la fel ca si anul trecut, 100.000 de dolari. – Un reprezentant al gazdelor a castigat meciul in acest moment (ora 22.48, ora Romaniei), sala se incalzeste pentru meciul cu Selcuk.- Suntem in apropiere de startul meciului, in sala sunt circa 5.000 de spectatori, care au facut deja o repetitie anuntand infernul ce va urma pentru Ionut. Cand s-au ridicat toti in picioare si au scandat numele turcului, publicul si presa din Romania au ramas impresionati de intensitatea momentului. – Castigatorului i se vor deschide larg portile catre marile gale americane.*** Potrivit Radio Romania Actualitati, Selcuk Aydin a primit numele de ring ‘Mini Tyson’ pentru stilul de box pe care il adopta, asemanator cu al campionului american de la categoria grea. Turcul are planuri mari de viitor: vrea sa calce pe urmele lui Myke Tison si sa lupte cu Andre Berto, Floyd Mayweather, Miguel Cotto si Manny Pacquiao.Meciul dintre Jojo Dan si Selcuk Aydin va avea loc in sala Spor Salonu din Trabzon si este de fapt o reeditare a partidei de la Istanbul, de pe 5 iunie 2010, cand Aydin a fost declarat invingator de doi dintre cei trei judecatori.Orasul Trabzon s-a pregatit pentru meciul din aceasta seara, bannere uriase fiind impanzite in tot orasul. JoJo Dan are la dispozitie un automobil si este cazat la Gold Hotel , stabiliment de patru stele. Ca bonus, Ion Ionut a primit invitatii la meciul de fotbal Trabzonspor – Inter Milano, scor 1-1, de marti, din Liga Campionilor.Joi seara a sosit la Trabzon si Lucian Bute, campionul mondial IBF la supermijlocie. Bute il va sustine pe JoJo Dan insotit de o gasca de galateni. Din Canada a venit si Stephan Larouche, antrenorul lui Bute.Meciul nu va fi transmis de nicio televiziune din RomaniaBursa lui JoJo pentru acest meci este de aproximativ 100.000 de dolari. Din pacate, nicio televiziune din Romania nu a cumparat drepturile de transmisie ale galei de la Trabzon. In schimb, partida va fi transmisa in direct de Radio Romania Actualitati, cu Adrian Fetecau la microfon.Vezi aici meciul de anul trecut dintre JoJo Dan – Selcuk Aydin