Krim – Oltchim Rm.Valcea 25-31in grupele Ligii Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a debutat cu o victorie in faza grupelor semifinale ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Fetele antrenate de Radu Voina s-au impus la Ljubljana, impotriva lui Krim cu scorul de 31-25 (16-13).Primele atacuri prevesteau un meci cu probleme pentru campioanele Romaniei. Gazdele conduceau cu scorul de 3-0 in minutul 3 si revenirea Luminitei Hutupan intre buturile Oltchimului, intr-o partida de Liga Campionilor, nu parea una fericita.Valcencele au punctat pentru prima oara in minutul 4 prin Ozel si, treptat, au reusit sa echilibreze partida atat in teren cat sip e tabela de marcaj: 3-3 (min.6).Trei minute mai tarziu Oltchimul a intrat pentru prima data in avantaj: 6-5 si dupa o scurta revenire a echipei slovene: 12-10 (min.21), compatrioatele noastre au luat din nou conducerea, reusind sa puna pana la pauza o diferenta de trei goluri fata de gazde: 16-13.Avand in Yeliz Ozel cea mai buna jucatoare a meciului, campioanele Romaniei au dominat autoritar repriza secunda, crescand diferenta la 5 goluri: 13-18 (min. 33), 16-21 (min. 39) si 19-24 (min. 45).Cu patru minute inainte de final echipa oaspete conducea cu 29-22, scorul final 31-25 aducand Oltchimului primele doua puncte in clasament.Pentru Oltchima au inscris:Krim – Acimovici 9 goluri, Penezici 4, Franici 3, Mavsar 2, Bille Hansen 2, Jankovici 2, Bodnieva 2, Lazovici 1.Urmatorul meci al valcencelor se va desfasura pe data de12 februarie impotriva echipei Metz Handball.Sursa foto: realitatea.net