Lidera Ligii 1 isi respecta blazonul si in Cupa Romaniei

Liderul Ligii I, Dinamo, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a dispus de divizionara secunda FC Botosani, scor 3-1, intr-un meci disputat la Focsani, transmite corespondentul NewsIn.FC BOTOSANI – DINAMO 1-3 (Ayres Simao 86 / And. Cristea 51, 83 Danciulescu 66)FC Botosani: Bordeanu – Patache, Papp, Tincu, Acsinte – Keita, Borostean, Nicodim (Pleniceanu 46), Vasvari – Stefoi (Simao Ayres 53), Seydou Kone (Ghiceanu 69). Antrenor: Leo Grozavu.Dinamo: Dolha – Homei, L. Goian, D. Grigore, Izvoranu – Torje (Miranda 46), Ad. Cristea, Diakite, Ze Kalanga (Campos 58) – And. Cristea, Danciulescu (G. Marcu 70). Antrenor: Mircea Rednic.Cartonase galbene: Acsinte 3, Pleniceanu 49, 55, Tincu 58 / Homei 20, Torje 41, G. Marcu 80Cartonas rosu: Pleniceanu 55Arbitri: Ionel Ivan – Florin Paunescu, Liviu CiobotariuStadion: Milcovul (Focsani); Spectatori: 3.500Cum s-au marcat golurile:0-1, minutul 51: Andrei Cristea a patruns in careu si, de langa Tincu, a reusit sa il invinga pe Bordeanu cu un sut la coltul lung.0-2, minutul 66: Dinamovistii au executat un corner pana la Andrei Cristea, care a preluat in careu si a sutat puternic, botosanenii au respins mingea, dar Danciulescu, aflat in apropiere, a reusit sa inscrie.0-3, minutul 83: Miranda a centrat de pe partea stanga si Andrei Cristea a reluat cu latul din sase metri fara sperante pentru portar.1-3, minutul 86: Brazilianul Ayres Simao a marcat golul de onoare al botosanenilor, dupa ce l-a invins pe Dolha cu un sut din 11 metri.In minutul 55, mijlocasul moldovenilor Alexandru Pleniceanu a fost eliminat de Ionel Ivan, la numai 10 minute dupa ce fusese trimis pe teren in locul lui Nicodim, dupa ce a primit doua cartonase galbene in decurs de numai cinci minute.Mircea Rednic l-a folosit in premiera la prima echipa pe fundasul Dragos Grigore, promovat de la echipa secunda a clubului. In varsta de 22 de ani, Grigore a ajuns in Stefan cel Mare de la divizionara B CFR Timisoara in urma cu un an, dupa ce inainte a mai trecut pe la soimii Pancota, Romvest Arad, Tractorul Brasov si UTA. Un alt jucator folosit pentru prima oara in acest sezon la Dinamo a fost tanarul atacant Georgian Marcu (20 de ani), care a fost trimis pe teren in minutul 70 in locul lui Danciulescu.Pentru acest meci, Mircea Rednic nu a putut folosi nu mai putin de 11 jucatori: Pulhac, Zicu, Bratu, Marius Niculae, Julio Cesar, Thiago, Zie Diabate, Mitea, Bostina si Ropotan, din cauza problemelor medicale, in timp ce Bogdan Lobont a fost menajat.Dupa dubla realizata in partida cu FC Botosani, Andrei Cristea a ajuns la patru goluri marcate in acest sezon, dupa ce a reusit sa inscrie de doua ori in campionat, cu Farul (etapa 10) si FC Timisoara (etapa 14).Golgheterul lui Dinamo, Ionel Danciulescu, a ajuns la al 8-lea gol din acest sezon, dupa ce mai marcase de 6 ori in Liga I si odata in Cupa Romaniei, contra celor de la FCM Targu Mures.Venezueleanul Gualberto Campos, transferat in vara de Dinamo, a fost folosit din nou intr-un meci oficial de Mircea Rednic dupa mai bine de doua luni. Ultima oara cand mijlocasul a jucat pentru prima echipa s-a consemnat pe 30 august 2008, in partida cu Universitatea Craiova, din etapa a 6-a. impotriva lui FC Botosani, Campos a intrat pe teren in minutul 58 in locul lui Ze Kalanga.Din lotul celor de la FC Botosani, nu mai putin de patru jucatori au dezvaluit pe site-ul oficial al clubului ca tin cu Dinamo. Este vorba de George Chereches, Alexandru Ciornei, Gabriel Vasvari si Mircea Vechiu. Ambii goalkeeperi ai botosanenilor, Chereches si Alin Bordeanu, sustin ca Bogdan Lobont este idolul lor, insa cel de-al doilea sustine ca e stelist. De altfel, tehnicianul echipei, Leo Grozavu, a evoluat ca jucator pentru Dinamo intre 1992 si 1998, iar mai multi dintre conducatorii clubului, printre care si finantatorul Cornel sfaiter au afirmat ca sunt suporteri ai echipei din Stefan cel Mare.Gruparea botosaneana a fost insotita la Focsani de 20 de suporteri, care si-au facut simtita prezenta mai mult inaintea partidei decat in timpul desfasurarii ostilitatilor. De partea cealalta, formatia din stefan cel Mare a fost incurajata de aproximativ 40 de fani. La mijlocul reprizei secunde, fanii dinamovisti veniti din Bucuresti au avut un conflict cu mai multi spectatori aflati in zona, fortele de ordine reusind cu greu sa linisteasca spiritele.Formatia botosaneana si-a egalat prin calificarea in optimi cea mai buna performanta din istorie in Cupa Romaniei. Ultima oara cand gruparea moldava a mai ajuns in aceata faza a competitiei s-a intamplat in sezonul 1998/1999, cand a fost eliminata de Gloria Bistrita, scor 1-2.Unicul marcator al celor de la Botosani in meciul cu Dinamo, brazilianul Simao Ayres (20 de ani), mai are in CV doua echipe din Romania, FC Baia Mare si Gloria Bistrita.Tehnicianul moldovenilor, Leo Grozavu, ar putea fi demis din functie in urma acestui rezultat, conducatorii clubului botosanean anuntand ca nu vor mai continua cu el pe banca daca va pierde cu Dinamo. De altfel, FC Botosani a inregistrat cinci infrangeri consecutive in campionatul Ligii a II-a, ultima victorie fiind pe 4 octombrie, 2-1 cu Ceahlaul Piatra Neamt pe teren propriu.