Liga 1: CFR Cluj – CS Otopeni 1-0 (0-0)

Campioana CFR Cluj a castigat, duminica, scor 1-0, partida cu CS Otopeni, din etapa a 18-a a Ligii I, la debutul pe banca tehnica a lui Ales Jindra si a consilierului sportiv Dusan Uhrin, gratie reusitei din minutul 88 a argentinianului Diego Ruiz, transmite corespondentul NewsIn.CFR CLUJ – CS OTOPENI 1-0 (Ruiz 88)CFR Cluj: Nuno Claro – Panin, Cadu, Galliasi, Viera – Dani – Culio (Deac 59), Peralta (Mara 54), Pereira (Ruiz 75) – Dubarbier, Y. Kone. Antrenor: Ales Jindra.CS Otopeni: Cr. Munteanu – Cl. Dumitrescu, Diogo, L. Ivan, I. Rada (S. Pana 61) – Fl. Manea, Parvu, Margarit (Panait 70), Lazic – Chiacu, L. Ganea (Kalle 64). Antrenor: Liviu Ciobotariu.Cartonase galbene: Dani 58, Deac 72 / Margarit 46, Diogo 74, Cl. Dumitrescu 90+3Arbitri: Mugurel Draganescu – Dragos Iliescu, Mircea TodericiStadion: Dr. Constantin Radulescu; Spectatori: 6.000Cum s-a marcat golul:1-0, minutul 88: Panin a centrat de pe partea stanga, iar Ruiz, din 10 metri, a marcat cu o lovitura de cap bine plasata pe langa Cristian Munteanu.La inceputul partidei s-a tinut un moment de reculegere in memoria unui suporter al campioanei CFR Cluj, decedat cu cateva zile inainte.In minutul 26, Sebastian Dubarbier a sutat, din interiorul careului, in bara dreapta a portii lui Munteanu, in urma unei centrari venit de la Peralta.CS Otopeni a ratat o mare ocazie in minutul 33, atunci cand Liviu Ganea, aflat la limita ofsaidului, a patruns in careul clujean, dar nu a reusit sa marcheze, desi era singur cu Nuno Claro, goalkeeperul reusind sa respinga in lateral.In minutul 40, pe un contraatac al oaspetilor, Pedrag Lazic a trimis mingea in bara laterala, cu un lob peste Nuno Claro de la marginea careului mare.In minutul 64, la o faza de atac a Otopeniului, Liviu Ganea s-a lovit cap in cap cu portarul Nuno Claro si nu a mai putut continua partida, fiind inlocuit cu Kalle. Nuno Claro a ramas pe teren, insa a avut nevoie de ajutorul staff-ului medical pentru a continua.Clujenii au mai ratat in minutul 81 o ocazie imensa de gol, atunci cand Ruiz a trimis mingea, cu o lovitura de cap din sase metri, direct in Cristi Munteanu.Ionut Rada a debutat in acest meci pentru CS Otopeni la numai trei zile dupa ce a fost transferat, sub forma de imprumut, de la Steaua. Acesta a fost folosit pe postul de fundas stanga si s-a achitat bine de sarcini, desi l-a tinut pe argentinianul Culio. in aceeasi situatie s-a aflat si fundasul Bogdan Panait, venit la Otopeni tot la mijlocul acestei saptamani, insa acesta a intrat pe teren abia in minutul 70.Acesta a fost primul meci al antrenorilor Ales Jindra si Dusan Uhrin pe banca tehnica a campioanei CFR Cluj, dupa ce au semnat contracte pana la finalul sezonului in urma cu doua luni.Niciunul dintre cei cinci fotbalisti achizitionati de CFR Cluj in aceasta iarna nu a fost trimis pe teren inca din primul minut. Singurul folosit pe parcursul jocului a fost Bogdan Mara, care a intrat in minutul 54 in locul lui Culio, insa nu s-a evidentiat cu nimic. Dario Flores si Rade Veljovic au urmarit meciul din postura de rezerve, in timp ce Frangipane si Agustin Viana nici nu au fost inclusi in lot.Fundasul dreapta al lui CFR Cluj, ivorianul Ousmane Viera (22 de ani), a debutat in Liga I impotriva Otopeniului, la aproximativ un an dupa ce a fost achizitionat de Reveil Club de Daloa.Atacantul argentinian Diego Ruiz a marcat primul sau gol pentru CFR Cluj in acest sezon al Ligii I, dupa ce a ratat aproape tot turul din cauza unei accidentari la genunchi.CFR Cluj a urcat pe locul 4 in clasament in urma acestei victorii, cu 32 de puncte, la egalitate cu FC Timisoara, aflata pe 3, in timp ce CS Otopeni ramane pe penultima pozitie, cu doar 9 puncte.