Liga 1: FC Timisoara – FC Vaslui 0-1 (0-1)

Echipa lui Marius Lacatus, FC Vaslui, isi depune o candidatura serioasa la castigarea actualei editii in Liga I. Formatia moldava a castigat, luni, meciul cu FC Timisoara, chiar pe Bega, si spera ca FC Brasov sa incurce CFR Cluj pentru a ramane pe primul loc in Liga I. Victoria a fost una foarte muncita pentru galben-verzi , care au jucat o ora in inferioritate numerica si a trebuit sa supravietuiasca unui penalty.Vasluienii au dat repede lovitura la Timisoara. Era doar minutul 13 cand Costly a inscris un gol pe care gazdele l-au contestat indelung. Atacantul a preluat mingea cu mana, inainte de a-l depasi si invinge pe portarul Taborda. Timisoara a primit, totusi, un ajutor in incercarea de a egala nu foarte tarziu. In minutul 38, Pavlovic a fost eliminat de arbitrul Radu Petrescu pentru al doilea cartonas galben, iar banatenii se puteau aventura in atac cu riscuri reduse. Eforturile lor au fost aproape sa fie rasplatite in minutul 58, cand vasluianul Sanmartean a atins mingea cu mana in careu, acordand penalty. Spre stupefactia putinilor suporteri din tribune, insa, Goga a sutat slab si i-a permis lui Kuciak sa respinga. Scorul final a fost 0-1, iar Vaslui totalizeaza 44 de puncte, cu unul mai mult decat CFR Cluj. Astfel, cel putin pana la partida de luni, FC Brasov – CFR, moldovenii sunt liderii campionatului.Momentul notabil al partidei s-a produs in minutul 79, cand togolezul de la Vaslui Serge Akakpo a revenit pe teren dupa ce a fost impuscat pe cand se deplasa, cu echipa nationala, la Cabinda, in Angola. Echipa nationala a statului Togo a fost atacata, inainte de debutul Cupei Africii pe Natiuni din ianuarie, de un grup de rebeli locali, care au tras asupra autocarelor oficiale cu pusti mitraliere.Formatiile de joc:FC Timisoara: 99. Taborda – 2. Bonfim, 16. Luchin, 6. Nibombe, 8. Sepsi – 34. Contra (20. Cl. Ionescu ’69), 5. Alexa, 55. Bourceanu (10. Parks ’46), 7. Curtean (18. Chitu ’59) – 11. Mansour, 21. Goga. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau. FC Vaslui: 1. Kuciak – 20. Milanov, 6. Gladstone, 3. Papp, 17. D. Sanmartean (14. Akakpo ’79) – 31. Gheorghiu (16. Zubar ’41), 30. R. Costin, 23. Pavlovic, 10. Gerlem (8. Zmeu ’73) – 80 Wesley, 13. Costly. Antrenor: Marius Lacatus. Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3