Liga 1: FC Timisoara – Poli Iasi 3-0 (1-0)

FC Timisoara s-a impus, miercuri, in fata Politehnicii Iasi, pe propriul teren, cu scorul de 3-0, intr-un meci jucat in etapa a 26-a a Ligii I, transmite corespondentul NewsIn.FC TIMISOARA – POLI IASI 3-0 (Arman Karamian 12, Bucur 58, Artiom Karamian 83)FC Timisoara: Pantilimon – Stancu, Luchin, Cisovsky, Latovlevic – Curtean (Magera 39), Alexa, Borbely, Artiom Karamian – Bucur (Rusic 77), Arman Karamian (Abiodun 58). Antrenor: Gabi Balint.Poli Iasi: Plesca – Buta, Straton, L. Munteanu, Pecnik – Viveiros (M. Oprea 72), Ignatov (Milea 80), Bersnjak, P. Jovanovic (Balba 57) – A. Cristea, C. Bratu. Antrenor: Cristiano Bergodi.Cartonase galbene: Luchin 23 / Balba 68, Ignatov 79Arbitri: Lucian Dan – Aurel Onita, Daniel DemetrescuStadion: Dan Paltinisanu; Spectatori: 5.000Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 12: Arman Karamian a patruns pe partea dreapta in careul iesenilor, a driblat un adversar si a sutat in diagonala in poarta lui Plesca.2-0, min. 55: Bucur a primit o pasa lunga, a patruns in careu prin dribling, dupa care a sutat in coltul drept al portii lui Plesca.3-0, min. 83: Artiom Karamian a introdus cu latul mingea in poarta lui Plesca, dupa ce acesta a respins in fata.Dupa acest gol, Gigel Bucur a trecut in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 12 goluri marcate in aceasta editie de campionat. El i-a depasit astfel pe Spadacio si Marius Niculae, ambii cu cate 11 reusite.Iesenii au ratat cea mai mare ocazie in minutul 69, cand Andrei Cristea a scapat de marcajul celor doi adversari, insa a tras peste poarta lui Pantilimon. Cinci minute mai tarziu, Balba a sutat din interiorul careului, insa Pantilimon a respins.Finantatorul timisorenilor, Marian Iancu, nu a fost prezent la acest meci.Dupa acest meci, FC Timisoara a acumulat 49 de puncte si se mentine pe locul 3, in timp ce Politehnica Iasi se afla pe locul 14, cu 28 de puncte.