Liga 1: Gaz Metan Medias – Dinamo 1-1 (1-1)

Formatia pregatita de Mircea Rednic a remizat, sambata, scor 1-1, in deplasare cu Gaz Metan Medias, intr-o partida in care arbitrul Tiberiu Lajos nu a acordat un penalty pentru gazde in prima repriza, la un hent facut de Moti pe linia portii, transmite corespondentul NewsIn.GAZ METAN MEDIAS – DINAMO 1-1 (Parvulescu 4 / N’Doye 18)Gaz Metan: Vatca – Lazar, Markovic, Hoban, Edson – Todea, Kubala (Zaharia 79), Dudita, Parvulescu – Prodan (Bud 65), Boaru (Buzean 71). Antrenor: Cristian Pustai.Dinamo: Lobont – Scarlatache, Tamas, Moti, Diabate – Ze Kalanga (Papa Malick 46), N’ Doye, Danciulescu, Izvoranu (Bostina 46) – M. Niculae, Niculescu (Homei 72). Antrenor: Mircea Rednic.Cartonase galbene: Todea 2, Markovic 23, Kubala 38, Vatca 90 / Izvoranu 33, N’Doye 35, Papa Malick 72Arbitri: Tiberiu Lajos – Cristian Nica, Ovidiu MaierStadion: Gaz Metan; Spectatori: 5.000Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 4: Parvulescu l-a invins pe Lobont cu un sut la coltul lung de la 10 metri.1-1, min: N’Doye a reluat imparabil cu capul din interiorul careului, dupa un corner executat de pe partea dreapta de Izvoranu.In urma unei faze petrecute in careul lui Lobont, in minutul 20, mingea a ajuns la Todea, care din 5 metri a tras, dar Moti a oprit balonul cu mana pe linia portii. Arbitrul Tiberiu Lajos nu a dictat penalty si eliminare, asa cum se cuvenea, si a acordat doar corner. Dupa aceasta faza, publicul prezent pe stadion i-a luat in colimator pe cei doi actionari dinamovisti prezenti la meci, Cristian Borcea si Vasile Turcu.In minutul 35, Silviu Izvoranu a fost surprins in ofsaid, insa mijlocasul a sutat in minge dupa fluierul lui Lajos. Jucatorul a scapat de eliminare, nefiind avertizat de Lajos, care ii acordase un cartonas galben cu cateva minute mai devreme.Golul dinamovistilor i-a apartinut senegalezului Ousmane N’Doye, care se afla la prima reusita pentru Dinamo de cand s-a transferat in stefan cel Mare.La aceasta partida, Mircea Rednic nu i-a putut utiliza pe Torje si Adrian Cristea, suspendati, Mitea, Bratu si Pulhac, accidentati. Desi tehnicianul a declarat ca Zicu poate intra titular, din cauza terenului dificil, mijlocasul a ramas pe banca de rezerve.Cu 3 minute inainte de fluierul de final, Moti a fost foarte aproape de a inscrie golul victoriei pentru ros-albi, insa lovitura sa de cap a fost respinsa de sub bara de Vatca.La meciul cu Gaz Metan Medias, echipa bucuresteana a fost sustinuta de aproximativ 500 de fani. Cu o seara inainte de partida, la un centru comercial din oras, echipa lui Mircea Rednic a fost aclamata de aproximativ 2.000 de suporteri.Dupa 19 etape, Dinamo se mentine lider in campionat, cu 39 de puncte, in timp ce Gaz Metan ramane pe locul 16, cu 16 puncte.