Liga Europa: Legia – Rapid rezultat 3-1 in grupa C din Europa League

Rapid a intalnit in deplasare pe Legia Varsovia, intr-un meci contand in grupa C a Ligii Europa. Stadionul este colosal. Nu exista spectatori, exista doar fani teribili, sunt 32.000 de spectatori in arena din Varsovia, care este plina pana la ultimul loc. Pentru prima oara la Rapid apara un portar foarte tanar, de numai 20 de ani. Razvan Lucescu l-a preferat pe Draghia, cel care nu a jucat niciun meci intr-o partida oficiala. Este o decizie surprinzatoare. Coman a fost adus si el la Varsovia, poate pentru a echilibra moralul echipei.Legia este intr-o forma extraordinara in ultima vreme, nu a primit gol in ultimele 6 meciuri. Nu avem decat de castigat din aceasta partida , spunea Lucescu, care a adaugat Jucatorii mei pot castiga in fata a 32.000 de suporteri .LEGIA VARSOVIA – RAPID 2-1UPDATE Prelungiri: Gol Kucharczyk. Rapid isi ia la revedere de la Europa League. A fost un gol marcat in ultimele secunde!Prelungiri: Pancu suteaza, este offside. Radovici este inlocuit de Wolski, un jucator de 18 ani.Min. 90: Centrare Duarte pentru Teixeira, insa nu iese nimic constructiv. Arbitrul dicteaza 3 minute de prelungiri.Un stadion perfect pentru fotbal, 32.000 de suporteri fac in continuare o atmosfera fantastica.Min 75: Ataca Rapid, Teixeira incearca sa ajunga aproape de poarta. Marcos Antonio castiga duelul, Duarte faulteaza. Desi este in inferioritate, Rapid joaca mult mai bine decat la Bucuresti.Min. 68: Gol Radovici. Este 2-1 pentru Legia. Radovici marcheaza inca un gol in poarta Rapidului.Min. 65: GOOOOOOOl Rapid. Teixeira suteaza in poarta. Este 1-1 la Varsovia. Fantastic tinand cont ca rapidistii sunt in inferioritate numerica. Teixeira isi arata clasa si reuseste sa egaleze.Min. 64: Schimbare la Legia. Iese Zyro intra Gol.Min. 63: Executie a lui Bozovici, insa suteaza in bara. Este pentru prima oara cand suporterii polonezi au amutit.Min. 61: Herea cade in careu, arbitrii nu acorda nimic.Min. 60: Lovitura libera pentru Rapid. Atacul Rapidului continua.Rapid ne da sperante ca poate reveni la meci desi joaca in inferioritate numerica.Min. 59: Herea aproape de 1-1. Rapid risca si incearca sa faca spectacol.Min. 57: Ocazii din ce in ce mai multe pentru polonezi. Oricum, Draghia nu a avut nicio vina la golul primit.Echipa Rapidului a cazut incet-incet dupa acea eliminare a lui Alexa. Min 55: Un sut ratat de Grigorie. Este unul dintre jucatorii cei mai experimentati din lotul Rapidului.La acest scor Rapid este practic eliminata din competitie.Min 53. Este gol marcat de sarbul Radovici. Un atac pus ca la carte. Radovici este probabil cel care va debuta in urmatorul meci al nationalei Serbiei.Min. 48: Draghia respinge, pastrandu-si cumpatul in fata sutului polonezilor.Fara modificari la pauza. Toti spectatorii canta imnul Legiei. Este pentru prima oara de la inaugurarea acestui stadion cand se umple ochi.Legia este intr-o forma extraordinara in ultimele partide. A castigat ultimele jocuri de campionat si este pe locul 2.Repriza a II-aLa pauza Rapid si Legia se afla la egalitate, 0-0.Min. 43: Draghia respinge in corner un sut foarte periculos al celor de la Legia.Min. 38: Polonezii isi aranjeaza zidul. Herea, cel mai bun marcator al Rapidului, suteaza putin peste poarta Legiei.Min. 38: Lovitura libera pentru Rapid. Fazele fixe sunt esentiale, asa se poate castiga un meci.Min. 34: Draghia a scapat mingea la marginea terenului. Lucescu incearca sa-l incurajeze de la marginea careului.Min. 32: Minge deviata pe langa poarta jucatorilor gazda. Devierea lui Marcos Antonio. Min. 29: Iese Cassio, intra Nicolae Grigore. O decizie asemanatoare din meciul cu Steaua, cand Pancu a iesit si a jucat Grigore. Chiar si asa, ne asteptam la prezenta lui Pancu pe teren in repriza a II-a.Lucescu l-a chemat la margine pe Teixeira.Min. 25: Cartonas galben pentru Alexa. Cartonas galben pentru Bozovici care protesteaza. Este o inconstienta pentru Dan Alexa. Alexa este eliminat. Alexa izbucneste in plans!Min 24: Deac, lovitura de colt, reusesc sa respinga polonezii, insa mingea ramane in posesia noastra. Remarcabil pressingul pe care il fac rapidistii.Min. 23: Ocazie pentru Rapid, Deac rateaza un sut fata in fata cu portarul. Este corner pentru Rapid.Min. 20: La prima vedere aceasta grupa nu parea atat de grea, insa iata ca Legia Varsovia a reusit sa incurce socotelile. Iesire pe contratac cu Deac, pasa pentru Cassio, insa mingea ajunge laJurnalistii polonezi au fost socati sa afle ca Draghia este la primul sau meci oficial.Min. 10: Deac, sut insa in blocajul defensivei poloneze. Este o situatie uimitoare ca Rapid sa joace acest meci in Europa League cu un portar care nu a jucat niciun minut intr-o partida oficiala. Totusi, este un alt Rapid decat am vazut pe Arena Nationala. Acest inceput de meci aduce mai mult cu cel de la Tel Aviv. Speram sa repetam acea poveste pozitiva.Doar o cincime dintre suporterii rapidisti au putut intra pe stadion. Au fost probleme de organizare, din pacate.Min. 7: Continua atacul Rapidului, din pacate mingea este preluata de polonezi. Debut bun de partida pentru ai nostri.Min. 6: Rapidul preseaza in acest debut de partida la Varsovia.Fara o victorie la Varsovia, sansele Rapidului (chiar si in caz de egalitate) sunt aproape nule. In continuare atmosfera fenomenala pe stadion.Min 5: Rapidistii incearca sa creeze presiune la poarta Legiei. Minge trimisa cu capul de Alexa, mare ocazie a rapidistilor, mingea trece foarte aproape de poarta. Alexa a marcat golul victoriei de la Tel Aviv.A inceput meciul!Echipe de start:Legia: Kuciak, Jedrzejczyk, Zewlakow, Wawrznyiak, Komorowski, Borysiuk, Vrdoljak, Rybus, Radovici, Zyro, Ljuboja. Rezerve: Skaba, Astiz, Rzezniczak, Gol, Wolski, Ohayon, Kucharczyk. Rapid: Draghia – Duarte, Antonio, Burca, Bozovici – Teixeira, Alexa, Herea – Deac, Cassio, Sburlea. Rezerve: Straton, Ezequias, Oros, Grigore, Grigorie, Apostol, Pancu.