Liverpool – Everton Live Text 3-0 final

FC Liverpool intalneste pe teren propriu pe Everton intr-unul din cele mai spectaculoase derby-uri ale Ruropei. Chiar daca nu traverseaza cea mia buna perioada, gazdele pornesc ca favorite in fata unui adversar care nu a mai castigat pe Anfield Road din anul 1999.Scor live: 2-0 (min.93)Gerrard a marcat in minutul 90 + 3.Min.70. Suarez dejoaca jocul la offside al defensivei lui Everton insa sutul sau nu nimereste spatiul portii. Min.61. Ocazie buna de a inscrie pentru Everton insa sutul lui Jack Rodwell a fost prea slab pentru a fi un pericol foarte mare pentru poarta lui Reina. Min.53. Carroll rateaza o buna oprtunitate de a inscrie pentru gazde.Min.51. Goooool Liverpool. Dupa un inceput mai calm de repriza secunda, Liverpool se desprinde la 2-0 dupa o reusita a aceluiasi Gerrard, capotanul gazdelor fructificand cu un sut in forta un serviciu al lui Suarez. Min.45. La pauza derbyului orasului Liverpool, cormoranii isi conduc marii rivali cu scorul de 1-0. Min.38. Kelly are sansa lui 2-0 insa sutul sau trece la doar cativa centimetri de buturile adverse. Min.33. Gooooool Liverpool. Stangul magnific al lui Gerrard isi face datoria, mijlocasul gazdelor inscriind cu un lob superb din marginea careului mare. Min.30. Momente bune pentru Everton, concretizate prin cateva lovituri de colt ramase insa fara rezultat. Min.20. Cu Gerrard aflat in mare verva la al 400-lea meci al sau in Premier League, cormoranii incep sa controleze din ce in ce mai mult jocul. Min.15. Spectacol admirabil atat in teren cat si in tribunele lui Anfiel Road. Min.12. Terenul incepe sa se incline inspre poarta lui Howard. Luis Suarez rateaza si el o mare oportunitate de a deschide scorul insa portarul oaspetilor si-a facut din nou datoria. Min.7. Liverpool are prima mare ocazie a intalnirii. Intrat in careul de 16 metri, Gerrard a sutat plasat insa mingea a fost respinsa de portarul advers. Min.5. Inceput echilibrat de partida cu un Liverpool avand o posesie superioara a mingiei.