Liverpool invinge in derbyul din Premier League si devine lidera

Adversara lui CFR Cluj din Grupa A a Ligii Campionilor, Chelsea Londra, a fost invinsa, duminica, pe teren propriu, de Liverpool, scor 0-1, intr-o partida contand pentru etapa a 9-a din campionatul Angliei, informeaza BBC.Singurul gol al intalnirii a fost marcat in minutul 10 de mijlocasul spaniol Xabi Alonso, al carui sut a fost deviat de fundasul portughez Bosingwa.Chelsea: Cech – Bosingwa, Carvalho, Terry, A. Cole – Obi Mikel – S. Kalou (Di Franco 58), Deco, Lampard, Malouda (Beletti 58) – Anelka. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.Liverpool: Reina – Arbeloa, Carragher, Agger, Aurelio – X. Alonso, Mascherano – Kuyt (L. Leiva 88), Gerrard, Riera (Hyypia 90) – R. Keane (R. Babel 60). Antrenor: Rafael Benitez.In urma acestui rezultat, Liverpool a acumulat 23 de puncte si a trecut pe primul loc in clasament, iar Chelsea ramane pe pozitia secunda, cu 20 de puncte.Formatia londoneza a pierdut primul meci pe Stamford Bridge dupa o pauza de patru ani si opt luni, ultima infrangere a lui Chelsea pe teren propriu datand din luna februarie a anului 2004.