MCM Targoviste – Dinamo Kursk 75-57 (45-29)

Campioana Romaniei la baschet feminin, MCM Targoviste, a invins miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 75-57 (45-29), formatia rusa Dinamo Kursk, in meciul tur din sferturile de finala ale FIBA Eurocup.Jucatoarele antrenate de Catalin Tanase au inceput excelent confruntarea cu semifinalista editiei trecute a Eurocup, scor 11-2, dupa primele patru minute de joc, diferenta obligand rusoaicele sa intre la time-out. MCM a dominat si in continuare, 17-8 (min. 7), dar spre finalul primului sfert, Dinamo Kursk s-a apropiat periculos, profitand de impulsivitatea gazdelor, 19-16.Monica Boriga a dat semnalul revenirii in sfertul secund, 30-16 (min. 13), diferenta fiind facuta si datorita apararii artagoase a fetelor de la MCM, care au iesit in avantaj la pauza mare, 45-29.La reluare, gazdele au stabilit diferenta maxima, 59-38 (min. 26), pentru a incheia sfertul cu 63-45 si partida cu o victorie vitala in perspectiva luptei pentru semifinale, scor final 75-57.Citeste stirea completa in paginile site-ului Sport.ro