Manchester City este regina Angliei dupa un final de campionat nebun

Manchester City a castigat titlul in Premier League dupa un gol inscris de argentinianul Kun Aguero in ultimul minut al prelungirilor meciului disputat pe teren propriu impotriva lui QPR.A fost finalul de stagiune meritat de un sezon imprevizibil in care Manchester City si concitadina United si-au impartit perioadele in care au ocupat fotoliul de lider.81 de puncte era zestrea cu care cele doua rivale abordau ultima etapa de campionat, cu un plus in ceea ce priveste golaverajul pentru City.United se deplasa la Sunderland in timp ce formatia antrenata de Roberto Mancini prime vizita londonezilor de la QPR. Golul lui Rooney (min.20) a asigurat victoria diavolilor lui Ferguson, dramatismul dus la cote maximale tronand asupra stadionului rivalei City. La pauza, cetatenii conduceau cu 1-0 datorita golului inscris de Zabaleta (min.39) si totul parea a-si urma cursul asteptat.N-a fost sa fie atat de simplu caci QPR, amenintata de spectrul retrogradarii, a intors rezultatul prin golurile lui Cisse (min.48) si Mackie (min.65). Minutele incepusera sa se scurga fara a aduce reusite pentru City, in timp ce, la Sunderland, United se indrepta cu pasi mari spre obtinerea celor 3 puncte si implicit a titlului de campioana.Chiar daca terenul parea inclinat spre poarta lui QPR, posesia mingiei ducandu-se spre 80% pentru gazde, in minutul 90, scorul continua sa fie Manchester City – QPR 1-2.S-a intamplat insa ceea ce United i-a facut lui Bayern Munchen in finala LigiI Campionilor din 1999.Mai intai, Dzeko a egalat in minutul 92 dupa o pasa a lui David Silva pentru ca, la ultima faza a celor 5 minute de prelungire, Mario Balotelli sa-l serveasca decisiv pe Aguero, atacantul lui City inscriind golul care a adus-o pe Manchester City in fruntea Angliei, dupa o pauza de 44 de ani.