Manchester United – Liverpool 2-1 (0-0) in derby-ul Angliei

Manchester United a invins pe FC Liverpool in marele derby al campionatului englez. Marea rivalitate a oraselor invecinate a fost castigat de echipa gazda, plecata cu prima sansa la victorie inca de la debut, scor 2-1, in urma caruia elevii lui Alex Ferguson a trecut provizoriu in fruntea clasamentului din Premier League.Rezultat live: Mnchester United – FC Liverpool 2-1Min.93. Final de partida. Manchester United – FC Liverpool 2-1. Min.91. Mare ocazie de a egala pentru cormorani. Sut puternic al lui Glen Johnson insa De Gea scoate senzational de sub transversala. Min.86. Cu cinci minute inainte de final, partida pare a se indrepta spre o victorie la limita a gazdelor. Min.80. Gooool Liverpool. Lovitura libera de la 35 de metri, Evra greseste respingerea si Suarez, aflat in preajma careului mic, inscrie cu un sut plasat. Min.73. Welbeck suteaza catre poarta lui Reyna pre incet insa pentru a-l invonge pe portarul spaniol. Min.66. Gazdele preseaza, un nou gol parand a fi doar o problema de timp. Min.63. United controleaza mijlocul terenului. Min.59. Apararea lui Liverpool este in deriva. United are o noua ocazie uriasa de gol. Rooney profita de degringolada fundasilor adversi, intra in suprafata de pedeapsa insa sutul sau trece pe langa poarta lui Reyna. Min.57. Fanii gazdelor domina fundalul sonor al intalnirii. Min.52. Cormoranii, cu moralul zdruncinat, trec cu greu in jumatatea de teren adversa. Min.50. Gooool Manchester United. Dupa numai trei minute, Rooney realizeaza dubla. Inscrie dupa o pasa decisiva a lui Valencia.Min.47.Gooool Manchester UNited. Vedeta diavolilor rosii, Wayne Rooney a inscris dintr-o lovitura de colt execurata de Giggs.Prima repriza a fost una echilibrata si fara foarte multe faze de poarta. Oaspetii au avit prima sansa de a schimba tabela, in minutul 10, Glen Johnson sutand puternic la doar cativa centimetri de poarta aparata de spaniolul De Gea.Cea mai mare ocazie de gol a lui United a fost consemnata in minutul 31, veteranul Paul Scholes a reluat periculos cu capul o centrare venita de la Giggs.