Massa se apropie de Hamilton si pastreaza sanse la titlu

Pilotul brazilian al echipei Ferrari, Felipe Massa, s-a apropiat la 5 puncte de liderul clasamentului general, Lewis Hamilton, dupa ce a obtinut doua puncte, duminica, in Marele Premiu al Japoniei, in timp ce britanicul s-a clasat pe locul 12, informeaza site-ul oficial al competitiei.Massa a terminat cursa pe locul 8 si ar fi obtinut un singur punct, dar francezul Sebastian Bourdais (Toro Rosso), clasat initial pe locul 6, a fost penalizat cu 25 de secunde, dupa ce l-a acrosat chiar pe Massa. In urma penalizarii, francezul a cazut pe locul 10, in timp ce brazilianul a urcat pe locul 7.Clasamentul general al pilotilor cu doua etape inainte de finalul sezonului de Formula 1:1. Lewis Hamilton (McLaren) – 84 puncte2. Felipe Massa (Ferrari) – 79p3. Robert Kubica (BMW Sauber) – 72p4. Kimi Raikkonen (Ferrari) – 63p5. Nick Heidfeld (BMW Sauber) – 56p6. Heikki Kovalainen (McLaren9 – 51pClasamentul pe echipe:1. Ferrari 141p2. McLaren 135p3. BMW Sauber 128p4. Renault 66p5. Toyota 50p6. Toro Rosso 36pUltimele doua etape din acest sezon de Formula 1 se vor desfasura in China, la 19 octombrie, si in Brazilia, al 2 noiembrie.