Mastersul de la Shanghai debuteaza cu doua victorii ale favoritilor

Duminica a inceput la Shanghai turneul Masters Cup destinat celor mai buni jucatori de tenis din lume.La startul competitiei va absenta liderul clasamentului mondial, Rafael Nadal, in urma unei accidentari suferite la genunchiul piciorului drept, in timpul turneului de la Paris insa va fi prezent Roger Federer, castigatorul ultimelor doua editii.Primii intrati in concurs au fost Novak Djokovic, numarul 3 mondial, si Juan Martin del Potro, locul 8 in clasamentul ATP, componenti ai Grupei Aurii.Sarbul, ajuns la Shanghai cu un mare apetit de revansa dupa cele trei infrangeri inregistrate la debutul sau de anul trecut in aceasta competitie, a luat meciul in serios si s-a impus in numar minim de seturi: 7-5, 6-3 in fata unui argentinian care colectionase patru titluri ATP pe parcursul acestui sezon.Victorie clara si Djokovic isi anunta pretentiile la castigarea cununii de lauri.In cel de-al doilea meci al zilei s-au intalnit Nikolay Davydenko, numarul 5 mondial (semifinalist la Masters in 2005) si Jo Wilfred Tsonga, castigator al penultimului mare turneu al sezonului, cel de la Paris.Primul set a stat sub semnul echilibrului, Tsonga reusind sa si-l adjudece dupa disputarea tie-breakului. Rusul revine in joc in actul secund, castiga pe serviciul adversarului si egaleaza scorul seturilor la 1.In ultima parte a intalnirii s-a mers cap la cap, diferenta facand-o un nou tie-break.De data aceasta, Davydenko s-a dovedit mai ispirat si dupa 2 ore si 43 minute si-a adjudecat victoria, ducand scorul intalnirilor directe impotriva lui Tsonga la 2-0.