Metz – Oltchim 26-26 (15-15) in Liga Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a facut un pas important pentru a se califica in semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin dupa ce a terminat la egalitate, 26-26, pe terenul campionaei Frantei, Metz.Cu doua etape inainte de finalul grupelor principale, compatrioatele noastre au un avantaj de trei puncte fata de principala rivala la locul 2, Krim Ljubljana, cele doua echipe urmand sa se infrunte la Valcea in urmatoarea partida.Rezultat live: 26-26 (final)Min.60. Scor final: 26-26.Min.58. Cu doua minute inainte de final, cele doua echipe se afla la egalitate: 25-25. Min.54. Oltchim mai are deficit doar de un gol: 25-24. Min.50. Cu zece minute inainte de final, se prefigureaza o victorie a echipei gazda. Min.47. Oltchim se apropie de Metz la un singur gol. Un rezultat pozitiv ar insemna calificarea in semifinale. Min.42. Cadere inexplicabila a campioanei Romaniei. Gazdele se desprind la trei goluri diferenta: 21-18. Min.40. Gazdele au intrat mai bine pe teren in repria secunda reusind ca, dupa zece minute sa preia initiativa: 19-18. Min.30. Dupa o prima
repriza in care au condus in permanenta, fetele lui Radu Voina s-au
vazut egalate pe final, dupa prima jumatate cele doua echipe aflandu-se
la egalitate, scor 15-15. Min.23. Diferenta mare de valoare in favoarea Oltchimului. Valcencencele conduc cu scorul de 14-11. Min.20. Oltchim se indreapta spre o diferenta linistitoare la pauza: 9-13. Min.18. Romancele se distanteaza pentru prima oara la o diferenta de trei goluri: 9-12. Min.15. Oltchimul joaca bine si se distanteaza la doua golui: 9-11. Min.13. Fetele noastre domina tactic partida avand un avantaj minim: 9-10.Min.10. Dupa o treime din prima repriza, cele doua formatii se afla la egalitate: 6-6. Min.9. Oltchim se mentine in avantaj minim 5-6. Min.7. Fetele lui Radu Voina se distanteaza la doua goluri: 3-5. Min.6. Oltchim intra pentru prima oara in avantaj de un gol:3-4 Min.4. Cele doua echipe merg cap la cap 2-2 si apoi 3-3. Min.1. Gazdele au deschis scorul