Mihai Marinescu a castigat cursa de Formula 2 de la Brands Hatch

Pilotul Mihai Marinescu a castigat, duminica, etapa a zecea a campionatului de Formula 2, desfasurata pe circuitul Brands Hatch din Marea Britanie, aceasta fiind a doua victorie din acest sezon a romanului, dupa cea reusita in mai la Nurburgring, in etapa a cincea. El a fost urmat de elve 355;ianul Cristopher Zanella (+3,887 secunde) si de britanicul Dino Zampareli (+14.327).Marinescu a fost cel mai rapid in calificarile care au avut loc tot duminica, cu un timp record pentru Formula 2 pe circuitul britanic, si a ocupat primul loc pe grila de start. Romanul a plecat foarte bine in cursa, a pus repede o secunda intre el si Zanella si a condus permanent. Nici intrarea Safty Car-ului in turul 11/28 nu a relansat lupta pentru primul loc, Marinescu controland permanent intrecerea si trecand primul linia de sosire.In urma acestui rezultat, pilotul brasovean a urcat pe locul trei in clasamentul general, cu 123 de puncte, dupa britanicul Luciano Bacheta, cu 161,5 puncte, si dupa Zanella, cu 124 de puncte.Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro