Milan – Barcelona 2-3. Toreadorii au ingenunchiat Diavolul milanez!

AC Milan – Barcelona a fost meciul zilei in Champions League. Derby-ul etapei s-a incheiat cu scorul de 2-3, desi s-a jucat fara miza in grupa H, cele doua echipe fiind deja calificate in primavara europeana. Barcelona a castigat asadar grupa H. A fost un meci uluitor cu 5 goluri si un singur regret: faptul ca meciul s-a terminat. Catalanii au deschis scorul in minutul 14 printr-un autogol al lui Van Bommel. Ibrahimovic a egalat in minutul 20, iar Messi a majorat scorul la 2-1 pentru Barca printr-un penalty cu repetitie. In cea de-a doua repriza, Boateng reuseste sa marcheze in minutul 54, iar 10 minute mai tarziu Xavy Hernandez inscrie pentru Barcelona. Duelul gigantilor a facut spectacol de zile mari pe San Siro.Barcelona castiga asadar grupa H. Messi nu a facut un meci extraordinar, Barca a facut insa un joc pragmatic. Dupa statistici, Barca a fost superioara, insa Milan a jucat in aceasta seara ca un adversar demn. Posesia a apartinut Barcelonei.Messi nu a facut un meci extraordinar, Barca a facut insa un meci pragmatic. Dupa statistici, BArca a fost superioara, insa Milan a jucat in aceasta seara ca un adversar demn. Posesia a apartinut Barcelonei.Milan a castigat Champions League de 7 ori, Barcelona doar de 4 ori. In tribune sunt peste 70.000 de suporteri ai lui AC Milan si peste 10.000 ai Barcelonei.Meciul este condus la centru de arbitrul german Wolfgang Stark. In primele minute ale meciului, Barcelona nu a reusit sa-si dea drumul la jocul cu care si-a obisnuit pana acum adversarii. Sunt probleme in defensiva. De mentionat este ca Baldez semneaza a 99-a prezenta in arena internationala. Printre spectatorii de lux aflati in tribune se afla si Dani Alves, suspendat din cauza unui cumul de cartonase.UPDATEFINAL DE MECIUn ultim atac al lui Milan, rateaza insa Prince. Fanii Milan-ului rezista cu speranta la acest final de meci, putini sunt cei care au parasit stadionul.Ultima Mutare la Barcelona: Iese Alcantara, intra Dos Santos un mexican in varsta de 22 de ani.4 minute de prelungiri sunt aratate de la margine pentru acest meci.Min. 86: Cartonas galben pentru o interventie asupra lui Messi.Min. 82: Offside la Zambrotta. Bun contraatacul celor de la AC Milan.Min. 81: Fault la Noccerino, insa nu primeste cartonas galbenMin. 79: Fabregas este inlocuit cu Rodriguez.Min. 74: Lovitura libera pentru Barca. Bate Hernandez. Centrare in careu, insa prinde portarul fara probleme.Min. 72: A iesit Van Bommel, a intrat Noccerino Min. 71: Minge pentru Ibrahimovic, fault in careu. Keita acuza o lovitura in Min. 69: Ocazie pentru Barcelona, scoate in ultimul moment Abbiati.Min. 67: David Villa a fost inlocuit Min. 66: Schimbare fortata pentru Milan. Alessandro Nesta a suferit o grava intindere si a comis henz pentru ca efectiv nu mai putea duce mai departe aceasta partida. Nu si-ar fi dorit sa iasa asa din scena, insa A intrat Bonnera.Min. 63: Goool Barcelona. A marcat Xavy Hernandez. Stadionul a amutit pret de cateva minute.Min. 61: Messi faulteaza. Este in pericol, daca mai primeste un cartonas galben va fi eliminat.Min. 58: Duel intre Imbrahimovic si Puyol. Este fault.Min. 54: GOOOOL Boateng . O monstra de jucator mare. Valdes nu are puterea sa retina mingea. Duelul gigantilor face spectacol de zile mari pe San Siro.Nu se schimba nimic in distributia pe teren.Pato intra pe teren in locul lui Robinho. A fost primit cu aplauze inca de la finalul primei reprize, cand se afla la incalzire.Ne asteptam la o a doua repriza la fel de entuziasmanta si electrizanta precum au fost primele 45 de minuteVezi si alte rezultate din Champions League:Bayer – ChelseaArsenal – BorussiaMarseille – OlympiakosSahtior – Porto Repriza a doua.Fluier final al primei reprize. Este 2-1 pentru catalani, care au deschis scorul in minutul 14, care a deschis scorul printr-un autogol al lui Van Bommel. Ibrahimovic a egalat in minutul 20, iar Messi a majorat scorul la 2-1 pentru Barca printr-un penalty cu repetitie. Prelungiri prima repriza: Cartonas galben pentru Abidal.Corner pentru Milan. Seedorf suteaza, reluare cu capul a lui Thiago Silva, insa peste poarta.Min.45: A explodat o petarda pe San Siro. Fanii sunt rugati sa nu mai arunce cu petarde. Pana acum, Barcelona a avut 65% din posesia mingii.Min. 44: Fault Puyol la marginea careului de 16 metri. Primeste cartonas galben.Min. 42: Fault. Se cere penalty, insa arbitrul le-a refuzat 11 metri milanezilor.Min. 39: Messi suteaza bine la poarta, insa portarul milanez retine fara probleme.Min. 33: Offside. Villa incearca sa convinga arbitrul ca nu a auzit fluierul din cauza vacarmului de pe stadion.Min. 33: Villa rateaza incredibil de la 4 metri. Corner pentru Barcelona.Min. 31: Se executa din nou. Gool Messi! Este 2-1 pentru Barcelona.Min. 30: Messi executa penaltiul. Se va bate din nou aceasta lovitura.S-a oprit Messi si a primit cartonas galben. Un fotbalist de valoarea lui Messi nu are nevoie de astfel de trucuri.Penalti in minutul 29. A fost o mana pusa pe umarul lui Xahi Hernandez, care a stiut cum sa cada. Nesta nu a mai avut alta varianta.Min. 25: A doua interventie a lui Abbiati in fata lui MessiAC Milan conduce la impresia artisticaMin. 20: Gooool Ibrahimovic! Fanii AC Milan isi doreau ca Ibrahimovici sa marcheze primul gol si iata ca s-a intamplat.Min. 18: Ce ratare! Robinho din 3 metri a inaltat balonul, insa nu a nimerit spatiul portii. Min. 17: Ibrahoovici centreaza spectaculos pe coltul lungMin. 14: Goool! Autogol Van Bommel. Initial s-a crezut ca a marcat Chavi Hernandez.Min. 2: Primul corner al meciului pentru AC MilanA inceput meciul.Echipe de start:AC Milan: Abbiati – Zambrotta, Thiago Silva, Nesta, Abate – Seedorf (capitan), Van Bommel, Aquilani – Boateng – Ibrahimovic, Robinho.FC Barcelona: Valdes – Abidal, Busquets, Mascherano, Puyol (capitan) – Keita – Thiago Alcantara, Xahi Hernandez – Fabregas – Villa, Messi.