MotoGP: Casey Stoner a castigat marele premiu de la Mugello

Mugello a fost locul de desfasurare a unei noi etape de MotoGP.Spectatorii italieni au fost pe jumatate multumiti, nu de victoria unui compatriot al lor (o facuse Mattia Pasini la clasa 250 cm cubi) ci de o noua victorie a gruparii Ducati.Cursa a fost castigata de Casey Stoner, revenit in fruntea unui podium la clasa moto regina dupa victoria repurtata in Qatar.Treapta a doua a podiumului a fost ocupata de Jorge Lorenzo, al treilea finalizand Valentino Rosii, ambii componenti ai echipei Yamaha.Rezultate finale:1.Casey Stoner Casey Stoner (Ducati) – 45:41.894 2.Jorge Lorenzo (Yamaha) +1.001 secunde3.Valentino Rossi (Yamaha) +2.076 secunde4.Andrea Dovizioso (Honda) +2.129 secunde5.Loris Capirossi (Suzuki) +3.274 secunde6.Colin Edwards (Yamaha) +24.451 secunde7.James Toseland (Yamaha) +25.621 secunde8.Randy De Puniet (Honda) +26.046 secunde9.Niccolo Canepa (Ducati) +31.815 secunde10.Chris Vermeulen (Suzuki) +34.814 secunde