NBA: LA Lakers a pierdut acasa cu Hornets 105-116

Duelul dintre cel mai bun conducator de joc din NBA, Chris Paul de la New Orleans Hornets, si deja legendarul Kobe Bryant de la Los Angeles Lakers s-a dovedit unul pe masura asteptarilor. Dupa ce la inceputul ultimului sfert Lakers se aflau la conducere, Hornets au revenit incredibil pe final si, datorita celor 40 de puncte si 11 recuperari ale lui David West (care avea o medie de doar 19 puncte pe meci in acest sezon) si 32 de puncte si 15 assisturi ale lui Chris Paul, s-a impus cu scorul de 116 – 105 la vicecampioni acasa.Kobe Bryant a avut si el un meci excelent, cu 39 de puncte si 7 assisturi, dar nu a putut inclina balanta in favoarea echipei din California.Desi se afla pe locul 2 in clasamentul Conferintei de Vest sub Lakers, Hotnets nu pot spera, in ciuda acestei victorii, sa ii ajunga prea curând, având cu 6 victorii mai putin decât acestia.Ziua de marti nu a fost una buna nici pentru campionii Boston Celtics, care au pierdut al doilea meci consecutiv si a pierdut sefia Conferintei de Est, in favoarea lui Cleveland Cavaliers. Meciul Charlotte Bobcats – Boston Celtics s-a terminat cu scorul de 114-106, dupa prelungiri. Bobcats au egalat in extremis in ultimul sfert, dupa o revenire spectaculoasa, reusind sa câstige in timpul suplimentar. De la Bobcats s-a evidentiat scundul Raymond Felton (doar 1,85 metri) cu 25 de puncte si 8 assisturi, in timp ce Paul Pierce a marcat cele mai multe puncte pentru Celtics, 28.Iata celelalte rezultate inregistrate marti in NBA:Orlando Magic – Washington Wizards: 89-80Philadelphia 76ers – Houston Rockets: 104-96Memphis Grizzlies – Minesotta Timberwolves: 87-94Ocklahoma City Thunder – New York Knicks: 107-99Dallas Mavericks – Los Angeles Clippers: 107-102Chicago Bulls – Sacramento Kings: 99-94Citeste stirea completa in paginile siteului Antena3.ro