Nationala Romaniei a pierdut rusinos in fata Lituaniei

Selectionata Romaniei a fost invinsa de echipa
Lituaniei cu scorul de 3-0 (1-0), sambata seara la Cluj, in fata a 20.000 de spectatori, in primul
meci din preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2010. Umilinta de proportii la debutul nationalei Romaniei in preliminariile Campionatului Mondial din 2010. Este probabil cel mai dezastruos rezultat al tricolorilor din ultimii 30 de ani. Un singur lucru este cert: scandalurile imense din fotbalul romanesc nu aveau cum sa nu provoace, mai devreme sau mai tarziu, astfel de catastrofe.
Un fotbal in care presedintele Federatiei si presedintele Ligii sunt acuzati an de an de coruptie, in care antrenorul nationalei nu se mai bucura de sprijinul real al conducatorilor fotbalului, in care fotbalistii nationalei arunca cu pietre dupa ziaristi, in care intervin si accidentari ale celor mai buni jucatori ai reprezentativei tricolore, dupa toate acestea a fost inevitabila intrarea pe o panta descendenta.
Despre meciul in sine ar fi putine lucruri de spus. Cei 20.000 de spectatori au vazut o nationala a Romaniei fara idei tactice si implicit fara ocazii periculoase la poarta lui Karchemarskas.
Lituania nu a venit la Cluj pentru a se apara pe doua linii. Dimpotriva, chiar si inainte de deschiderea scorului, balticii au avut cele mai mari ocazii. In minutul 10 Cesnauskis trimite slab cu latul, din coltul careului mic, dupa ce anterior il depasise cu usurinta pe Sapunaru, iar in minutul 24, sutul lui Danilevicius este respins de Lobont cu mare greutate.Portarul nationalei s-a recunoscut invins abia in min 31, atunci cand Stankevicius a trimis o torpila de la 25 m direct in vinclul portii. Incurajati cu si mai multa caldura de catre public, romanii incep sa domine jocul si sa isi apare ocaziile. Dica loveste transversala din lovitura libera in minutul 45, un minut mai tarziu tot el fiind cel care reia cu capul de la 10 m pe spatiul portii, punandu-l serios la incercare pe portarul lituanian.
Pauza nu a insemnat o schimabare in jocul echipei noastre. Aceeasi dominare sterila neconcretizata de ocazii cu adevarat periculoase, astfel ca minutul 69 marcheaza si caderea totala a Romaniei. Lituania isi mareste avantajul pe tabela de marcaj in urma unei noi actiuni spectaculoase: combinatie pe partea stanga intrei cei doi atacanti ai oaspetilor, Mikoliunas preia si apoi trimite din alergare de la limita careului mare direct in vinclul portii lui Lobont.
Ceea ce a urmat a concretizat prabusirea tricolorilor. Romanilor nu le mai iese nimic, in timp ce oaspetii practic zburda in ceea ce cu siguranta a reprezentat cel mai bun meci facut de nationala Lituaniei in istoria ei fotbalistica.Spectatorii au scandat minute in sir Demisia , Timisoara , Rusine sa va fie , demonstrand faptul ca slabiciunile echipei nationale nu vor fi trecute niciodata cu vederea, indiferent de orasul in care isi va disputa meciurile.Ultimul gol inscris de Kalonas nu a mai surprins pe nimeni. Acesta patrunde cu foarte mare usurinta pe partea dreapta a apararii noastre si, ramas fata in fata cu Lobont, nu are de indeplinit decat o simpla formalitate, smulgand ropote de aplauze din partea publicului si aducandu-i definitiv pe tricolori cu picioarele pe pamant: 0-3, un rezultat cu mult peste asteptarile celor 100 de fani lituanieni care si-au insotit echipa in deplasarea din Romania.