Nationala de polo a Romaniei este la un singur pas de a se califica la Olimpiada

Selectionata masculina de polo a Romaniei a ajuns in fata partidei decive pentru calificarea la turneul olimpic din vara acestui an. Echipa antrenata de Kovacs Istvan a obtinut prima sa victorie in cadrul turneului pentru locurile 7-12, din cadrul Campionatului European din Olanda, dupa ce a dispus de Macedonia cu scorul de 12-10.Diferenta a fost facuta de tricolori in sferul 2 si 3 ambele reprize fiind castigate la limita cu un scor simetric: 4-3.Dupa primele opt minute de joc, Romania si Macedonia se gaseau la egalitate, cele dpua selectionate inscriind un numar egal de goluri si in ulrima repriza: 3-3.Pentru Romania au inscris: Diaconu 3 goluri, Kadar 3, Radu 2, Matei Guiman 2, Negrean 1, Busila 1.In ultima partida pe care o va desfasura la Europene, nationala noastra va intalni Croatia, campioana continentala in exercitiu. Cele doua formatii s-au confruntat si in faza grupelor, Croatia invingand atunci cu scorul de 10-7.Sursa foto: prosport.ro