Oltchim – Itxako Navarra scor 30-22 in grupa D preliminara a Ligii Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a invins formatia spaniola Itxako Navarra, scor 30-22 (11-13), in ultimul meci din grupa D preliminara a Ligii Campionilor, calificandu-se in faza urmatoare de pe primul loc.Ritmul din prima repriza a fost impus de iberice, care au incheiat primele 30 de minute in avantaj, desi au fost conduse la doua goluri, 8-6 (min. 13). Cu o aparare dura, dar mai ales cu viteza pe contraatac, Itxako a fost greu de depasit, parand mai ambitioasa in lupta pentru primul loc in grupa D. La adapostul victoriei din tur (25-22), Oltchim si-a permis si greseli, care puteau s-o coste, dar si-a revenit exploziv dupa minutul 40, gratie inspiratiei lui Ozel si a portarului Tolnai, si totul s-a terminat cu bine, in aplauzele celor aproximativ 3.000 de fani.Campioana Romaniei a incheiat grupa preliminara pe primul loc, cu 10 puncte, cu avantaj la tragerea la sorti din faza urmatoare. Itxako e calificata si ea in grupele principale, de pe locul secund, cu 8 puncte.Citeste articolul integral pe site-ul sport.ro.Sursa foto: sport.ro