Oltchim – Krim 30-26. Oltchim ocupa locul 2 in grupa

Oltchim Ramnicu Valcea, echipa condusa de Radu Voina, a obtinut victoria cu Krim Ljubljana cu scorul de 30-26, care o califica direct in semifinalele Ligii Campionilor.Vâlcencele au castigat cu 30-26 partida de pe teren propriu cu Krim Ljubljana, victorie care ii asigura al doilea loc in grupa. Clasament grupa 2:1. Buducnost 8p2. Oltchim 7p3. Krim 2p4. Metz 1pFetele noastre au reusit sa se califice in semifinalele Ligii Campionilor, faza a competitiei in care o va intalni pe campioana Ungariei, Gyor.Min.55. Oltchim face un joc perfect pe final. Se mentine in avataj cu o diferenta substantiala: 27-22. Min.50. Intre minutele 40 si 50 Oltchim a jucat extraordinar. S-a distantat la o diferenta de sapte goluri, calificarea in penultimul act al competiei fiind din ce in ce mai aproape: 27-20.Min. 25. Oaspetele s-au apropiat amenintator reusind chiar sa egaleze cu cinci minute inainte de pauza: 13-13. Min.20. Partida este echilibrata. Oaspetele nu sunt deloc victime sigure. Oltchim conduce doar la un gol diferenta: 11-10. Min.15. Oltchim – Krim 9-7 Min.14. Fetele antrenata de Radu Voina au inceput concentrate aceasta intalnire. Concentrare si dorinta suplimentara de victorie fata de ultimele doua evolutii. Min. 7: Scorul este 5-3 pentru OltchimCampioana a Romaniei la handbal feminin avea nevoie de un egal cu Krim Ljubljana pentru a se califica in semifinalele Champions League.Saptamana trecuta, Oltchim a remizat in Franta cu Metz (26-26).Sursa foto: Adevarul