Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa de Zvezda Zvenigorod

Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa in deplasare de rusoaicele de la Zvezda Zvenigorod, cu scorul de 27-26 (12-10), intr-un meci din grupa C a Ligii Campionilor.Oltchim a inceput motivata disputa cu rusoaicele, avand la discretie jocul in primul sfert de ora (3-6, minutul 11). Treptat, gazdele au remontat diferenta, mai intai egaland (6-6) si apoi trecand la conducere, pe fondul inexactitatilor din tabara valceana. Dominatia Zvezdei a durat pana la finalul reprizei, 12-10, dar a continuat si in debutul partii secunde, 15-12 (min. 34). Antrenorul Radu Voina a avut emotii mari in minutul 36, cand extrema stanga Iulia Puscasu s-a accidentat la glezna dreapta, in conditiile in care primele optiuni pentru acest post la echipa nationala, Elisei-Ardean si Balint au suferit rupturi de ligamente, inaintea participarii la CM din China. La capitolul accidentari s-a inscris Roxana Gatzel insa, careia i-a fost spart nasul dupa o ciocnire pe contraatac, cu portarul advers Suslina (min. 49).Oltchim a reusit egalarea, cand mai erau 7 minute de joc (23-23), dar nu a putut intoarce soarta partidei pana la final, fiindu-i greu de depasit o aparare adversa masiva, dar pe alocuri si propriile greseli. Scor final: 27-26, iar Oltchim inregistreaza prima infrangere a sezonului in Liga Campionilor si mai frustrant, rateaza sansa de a se califica inca de acum in sferturile de finala ale competitiei. Marcatoarele echipei Oltchim au fost Nechita 6 goluri, Stanca 6, Lecusanu 4, Neagu 4, Puscasu 2, Maier 2, Meirosu 1, Manea 1, in timp ce de la Zvezda s-a remarcat Andryushina, cu 6 goluri.Sursa foto: csoltchim.com Citeste stirea completa in Sport.ro