Oltchim Ramnicu Valcea s-a calificat in finala Ligii Campionilor la handbal feminin

Campioana Romaniei la handball feminine, Oltchim Ramnicu Valcea, s-a calificat in finala Ligii Campionilor, in premiera pentru sportul de echipa de la noi din tara.Valcencele au invins cu scorul de 24-20 campioana Ungariei, ETO Gyor dupa ce incheiasera la egalitate, 25-25, prima mansa disputata in tara vecina.Primele 20 de minute le-au apartinut oaspetelor, trupa la care evolueaza si compatrioatele noastre Simona Spiridon si Aurelia Bradeanu conducand cu 2-0 in minutul 2, 6-5 in minutul 18 si 7-5 in minutul 20. A fost momentul in care fetele lui Adrian Voina au pus stapanire pe joc. Au egalat la 8 in minutul 24 si au terminat prima repriza in avantaj minim: 11-10.Oltchim s-a descatusat in repriza secunda. Ada Nechita a reusit un meci de exceptie si, alaturi de interul Cristina Neagu le-au purtat pe gazde spre finala: 13-10 (min. 33), 17-13 (min.45), 24-20 (min.60) si valcencele se vor infrunta cu Viborg in ultimul act al competitiei.Marcatoare:Oltchim – Nechita 8 goluri, Neagu 5, Manea 4, Stanca 2, Simkute 2, Vizitiu 1, Puscasu 1, Fiera 1.Gyor – Gorbicz 6 goluri, Amorim 4, Kovacsics 4, Spiridon 2, Mravikova 2, Bradeanu 1, Verten 1.