Oltchim – Randers 27-23 (10-10). Valcencele calificate matematic in faza grupelor semifinale

Oltchim Ramnicu Valcea s-a calificat in faza grupelor semifinale ale Ligii Campionilor la handbal feminin dupa ce a invins campioana Danemarcei, Tanders HK, scor 27-23, in cea de-a patra victorie a campioanelor din patru partide desfasurate in grupa A.Prima jumatate a intalnirii a stat sub semnul echilibrului, gazdele nereusind sa dea impresia ca sunt peste adversare decat in minutul 14, minut in care Oltchim conducea la doua goluri diferenta 5-3.Danezele au intors scorul pe tabela de marcaj, 6-8 (min.25) si 7-10 (min.28) insa finalul foarte bun de repriza al compatrioatelor noastre a facut ca echipele sa intre la cabine sub semnul echilibrului: 10-10.Cu un joc defensiv superior dar si cu o evolutie remarcabila in partea a doua a intalnirii pentru Bradeanu si Neagu, Oltchimul a intrat in avantaj pastrand in permanenta o diferenta de 3-4 goluri in fata unei echipe prezenta totusi la Valcea cu gandul de a-si lua revansa pentru infrangerea suferita pe teren propriu, cu o saptamana inainte.Valcencele au terminat intalnirea in avantaj, 27-23, reusind sa acumuleze 8 puncte in clasament, cu doua mai multe decat campioana Austriei, Hypo Viena, ocupanta locului secund.