Oltchim Rm.Valcea – Buxtehuder SV 24-20, la debutul in grupele Ligii Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a invins, la Hamburg, cu scorul de 24-20, echipa germana Buxtehuder SV, in primul meci din grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.Echipa antrenata de Radu Voina a avut un meci dificil in Germania. Romancele au intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri, scor 13-11, dar au fost egalate de mai multe ori in repriza secunde, Buxtehuder trecand chiar si la conducere cu 13 minute inainte de final, potrivit ziare.com.Oltchim si-a revenit pe final si, dupa introducerea Patriciei Vizitiu, care a marcat trei goluri la rand, a reusit sa se impuna la patru goluri diferenta. Tot in grupa D a Ligii Campionilor, sambata se va disputa meciul Dinamo Volgograd (Rusia) – Itxako Navarra (Spania). Oltchim Ramnicu Valcea a luat startul in Champions League pentru a cincea oara consecutiv si are ca obiectiv castigarea competitiei.