Oltchim Rm.Valcea a facut pasul catre grupele principale ale Ligii Campionilor

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Rm.Valcea, s-a calificat in grupele principale ale Ligii Campionilor dupa ce s-a impus cu scorul de 28-22 impotriva echipei germane Buxtehude.Dupa un inceput mai bun de partida a echipei oaspete, 2-4 in minutul 5, echipa antrenata de Radu Voina a preluat fraiele jocului in minutul 10 fiind in permanenta in avantaj: 9-5 (min.15), 12-9 (min.29), 17-16 (min.40).In ultimele zece minute ale intalnirii jocul a curs intr-un singur sens. Oltchimul a dominat copios reusind sa-si creasca avantajul pana la sapte goluri: 27-20 (min.54).Finalul intalnirii a consfiintit victoria compatrioatelor noastre, 28-22, si implicit calificarea in faza urmatoare a competitiei.Marcatoare:
Oltchim – Stanca 5 goluri, Vizitiu 4, Chirila 4, Managarova 3, Manea 3, Curea 3, Jovanovici 3, Ozel 2, Ardean-Elisei 1
Buxtehuder – Stapelfeldt 8 goluri, Melbeck 5, Bulau 3, Oldenburg 2, Lamein 2, Klein 1, Lutz 1.Sursa foto: onlinesport.ro