Oltchim Rm.Valcea a suferit prima infrangere din actuala editie a Ligii Campionilor

Echipa de handbal feminin Oltchim Rm. Valcea a ratat sansa calificarii in grupele principale ale EHF Champions League dupa doar patru etape din grupele preliminare, dupa infringerea de la Volgograd, 30-34 cu Dinamo. Oltchim ar fi avut nevoie de un egal pentru a se califica inaintea disputarii ultimelor doua partide din aceasta faza a competitiei.Rusoaicele au dominat meciul si au condus pe toata durata partidei, cea mai mare diferenta inregistrandu-se in repriza a doua, cand gazdele au condus 351;i la sase goluri diferen 355;a. Finalul de partida a apar 355;inut lui Oltchim, dar forcing-ul din ultimele minute n-a fost suficient pentru a surmonta diferen 355;a. Oltchim mai are de jucat doua partide, cu Buxtehuder SV (6 noiembrie) 351;i cu Itxako (13 noiembrie), ambele pe teren propriu, iar cu un punct obtinut va trece in faza urmatoare.Au marcat: Levina 8, Kochetova 7, Khmyrova 7, Stepanova 4, Borshchenko 3, Avdekova 2, Pidpalova 2, Makeeva 1 – pentru Dinamo; Nechita 6, Ozel 5, Stanca 4, Curea 4, Vizitiu 3, Jovanovic 3, Chirila 2, Bradeanu 1, Managarova 1, Fiera 1 – pentru Oltchim.In cealalta partida din grupa, sambata, pe teren propriu, Buxtehuder SV a cedat in fata ibericelor de la Itxaco, scor 31-32.Sursa foto: onlinesport.ro