Oltchim, facuta KO de Buducnost in Liga Campionilor

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a suferit, duminica, pe teren propriu, prima infrangere a stagiunii din Liga Campionilor, in fata formatiei muntenegrene Buducnost Podgorica, scor 34-24 (18-13), in cea de-a treia partida din grupa a 2-a principala a competitiei.Valcencele se afla pe locul al doilea in grupa cu patru puncte din cinci partide. Aceasta este cea mai drastica infrangere pe care au suferit-o campioanele Romaniei pe teren propriu in Cupele Europene. Atmosfera incendiara in tribunele valcene, in care cei peste 3.000 de fani au afisat si un banner cu urari, pentru aniversatul zilei, Mihai Nesu. Buducnost a inceput cu tupeu, conducand cu 1-0 si 2-1, dar Oltchim a revenit rapid, Ozel aducand avantajul pentru prima data, 3-2 (min. 4). in minutul 7, antrenorul Radu Voina a decis sa schimbe portarii, in locul lui Hutupan Dinu fiind introdusa Knezovici, fosta jucatoare la Buducnost, impreuna cu Jovanovici. Meciul a continuat cu Oltchim la conducere, care a obtinut pentru prima data doua goluri avans in minutul 12, 8-6, dupa o actiune superba a lui Ozel, care a angajat-o decisiv pe VetkovaDe la Buducnost, doar interii Popovici si Bulatovici au inscris in primul sfert de ora, in timp ce portarul Woltering a fost greu de depasit. Muntenegrencele au reusit sa revina la conducere, 8-10 (min. 17), pe fondul unui joc lipsit de concentrare al Oltchimului, dar si de curajul de a arunca la poarta. A venit si randul Talidei Tolnai sa intre in poarta (min. 23, la scorul 9-12), dupa ce nici Knezovici nu a reusit sa apere prea bine. Radu Voina a cerut time-out in minutul 24, cand tabela arata scorul 9-13, iar Oltchim marcase un singur gol si primise 7, in ultimele 12 minute. Bulatovici a marcat al saselea gol al sau in minutul urmator, iar in tribune s-a asternut tacerea, 9-14 (min. 25). Pana la pauza, Oltchim nu a gasit antidot, dupa 30 de minute, in care a fost condusa si cu 6 goluri (11-17, min. 28).Citeste articolul integral pe site-ul adevarul.ro.Sursa foto: Adevarul