Otelul – Basel scor 2-3 UPDATE Noiembrie, ultimul bal!

Meciul Otelul Galati – FC Basel s-a incheiat cu scorul de 2-3 pe National Arena, in UEFA Champions League. Desi ai nostri au sperat la sansa primei victorii in UEFA Champions League, greselile din prima repriza cand au primit 3 goluri nu au mai putut fi reparate.Desi au revenit spectaculos in repriza a doua, prin golurile marcate de Giurgiu si Antal, cei de la Otelul si-au luat adio de la primavara europeana. Noiembrie, ultimul bal! Este numele filmului regizat de Dan Pita si poate fi legat de ceea ce se intampla acum cu Otelul Galati in Champions League. Otelul a ramas cu 0 puncte dupa meciul din aceasta seara, iar Basel are 8. Este meciul cu cea mai scazuta asistenta din istoria Champions League: circa 4.000 de oameni. Nu s-au mai intalnit atat de putini spectatori in UEFA Champions League. In ciuda acestui aspect, este o acustica foarte buna pe Arena Nationala: desi sunt putini spectatori, reusesc sa faca o atmosfera extraordinara. Decizia de a lasa gratuitate pentru femei si copii nu a avut efectul scontat, probabil din cauza frigului. Sunt minus 3 grade la Bucuresti. UPDATEDeclaratii dupa meci:Dorinel Munteanu: Sunt dezamagit. Am facut cadou 2 goluri adversarului. Este greu sa revii de la 3-0. A doua repriza am fost mai organizati, mai decisi, am pus presiune pe adversar. Noi am pierdut foarte mult din cauza naivitatii, lipsei de experienta. Am avut mari sperante in acest joc, insa din pacate nu a fost asa. Mi-as dori ca toti cei care vorbesc de noi, sa realizeze ce realizam noi. La vorba suntem mari, suntem toti specialisti. Fara nicio investitie am reusit sa castigam campionatul, sa ajungem in Champions League. Pana acum am punctat la impresia artistica, dar n-am adunat puncte si asta e o problema. Vreau sa le spun celor care arunca cu vorbe grele in echipa ca nu merita sa arunce aceste vorbe. Acest campionat a atras numai antipatii pentru noi. Probabil le stam in cale unora, dar echipa isi va reveni.Giurgiu: Suntem dezamagiti pentru meciul din seara asta. Am luat gol mult prea repede si pe final nu am reusit sa refacem rezultatul. Ne-au prins si au inscris. Asteptam mult mai mult de la acest meci si suntem dezamagiti. Nu stiu daca a fost lipsa de experienta in Cupele Europene… Sunt echipe foarte bune in Champions League. Sper la anul sa fie din nou o echipa romaneasca in Champions League. Antal: Am inceput foarte bine. Din pacate am luat niste goluri prin greselile noastre. Am dat tot ce-am avut mai bun din noi. Asta este deocamdata fotbalul romanesc! Din pacate, un gol ne-a fost fatal chiar la inceputul meciului.Se incheie aventura matematica a Otelului in Champions League. Asteptam primele reactii de la meci. Ramane meciul de la Lisabona de pe 6 decembrie, acolo unde Otelul va intalni Benfica. Galatenii au dovedit ca sunt prea mici pentru o competitie atat de mare. Basel continua cursa pentru calificare. Are in prezent 8 puncte. FINALRatare monumentala a camerunezului Zoua. Putea fi gol pentru elvetieni, insa imprecizia lui a salvat Otelul.Prelungiri: Streller faultat de Gabi Paraschiv.Avem 3 minute de prelungiri.Min. 86: Aruncare de la margine pentru elvetieni. Este precipitare in jocul Otelului. Au prins curaj galatenii la acest scor. Echipele romanesti nu stiu sa intoarca rezultate, e foarte dificil mai ales de la 0-3, dar nu imposibil.Min. 84: Schimbare. Iese Viglianti, intra Paraschiv. Probabil s-a accidentat, altfel nu se explica aceasta modificare.Min. 83: Lovitura libera pentru Otelul. Ce final de meci! Nu te intalnesti prea des cu o revenire atat de neasteptata.Foarte multe in jocul lui Basel in aceste momente. Min. 81 GOOOOL Otelul. Marcheaza Antal. Este 2-3, dupa ce Antal a speculat o neatentie a elvetienilor. Bine macar ca Otelul a reusit sa inscrie macar un gol acasa.Min. 75: GOOOOL Otelul. In sfarsit marcheaza Gabriel Giurgiu! A fost un gol la care au contribuit jucatorii introdusi pe teren in repriza a doua. Otelul inscrie al doilea sau gol, primul de pe Arena Nationala. Antal a contribuit la gol, asa cum s-a intamplat si in partida tur. Otelul reuseste sa sparga gheata, in a cincea partida din grupele Champions League.Min. 75: Schimbare la Basel. Intra pe teren Chipperfield in locul lui Alexander Frei. Chipperfield are 36 de ani.Min. 71: Interceptie a lui Antal, se repliaza Cabral, mingea ajunge la Rapa, pasa inapoi catre Sarghi, fluieraturi pe Arena Nationala. Silviu Ilie nu reuseste sa combine si nu vedem decat lipsa solutiilor in ofensiva.Min. 68: O noua schimbare. Iese Neagu, intra Viglianti.Min. 67: Schimbare la Otelul. Silviu Ilie il inlocuieste pe Laurentiu Iorga, care iese in aplauze.Min. 67: Fault. Lovitura libera pentru Basel.Maine seara avem o partida de foc: AC Milan – Barcelona. A fost 2-2 in tur, cele doua echipe se lupta pentru primul loc in grupa.Min. 58: Salageanu bate lovitura libera. Minge respinsa de Sommer, fanion ridicat de la margine. Este offside. Min. 57: Fault. Lovitura libera pentru Otelul.Min. 57: Basel executa lovitura libera din coltul terenului. Streller, reluare pe langa poarta dintr-o pozitie dificila. Pana acum, raportul posesiei se indreapta catre elvetieni.Min. 46: Lovitura libera executata de Salageanu, preia Antal. Este lovitura libera pentru Basel.Nicio modificare la pauza. Din sezonul urmator campioana Romaniei va trebui sa treaca de baraj pentru a ajunge in Champions League.A inceput repriza a doua. Otelul si-a pierdut sprijinul publicului si orice greseala a galatenilor este taxata de suporteriii si asa putini veniti la meci. Otelul se apropie de a 5-a infrangere.Fluier final al primei reprize. Este 0-3 la pauza. Incheiem o prima repriza la discretia celor de la Basel, cu exceptia primelor 10 minute. Echipa lui Dorinel Munteanu nu mai are energie, este cu moralul la pamant.Min. 43: Modificare la elvetieni. Iese Hoogal, intra Cabral.Min. 42: Pasa gresita spre propriul portar. O faza la care Pena s-a incurcat fara sa fie jenat de vreun adversar. Per total, n-am reusit sa ne cream mai mult de doua sanse de gol.In acest moment Basel are 8 puncte si sanse mari de calificare in primavara europeana. Ultimul meci il joaca pe teren propriu cu Manchester.Min. 37: GOL. Sterller inscrie, este 3-o pentru Basel. Otelul este aproape de un dezastru pe propriul teren. Avem motive sa ne indoim de acea preluare, insa Grahovac nu a avut ce sa faca. Este 3-0 fara drept de apel. Min. 33: Cartonas galben pentru Salageanu. Min. 29: Salageanu suteaza. N-a fost deloc rau! Patru jucatori ai Otelului puteau devia oricand spre gol. Inca avem sperante ca galatenii pot inscrie macar o data.Min. 27: Suteaza Giurgiu, insa mult peste poarta.Min. 26: Aruncare de la margine pentru Otelul. Bute este si el la meci. Ar fi fost bun ca motivare sa-i viziteze la vestiare.Festival de goluri in UEFA Champions League in aceasta seara. Se marcheaza de frig probabil.Min. 18: Este a treia lovitura de la coltul terenului pentru Otelul. Salageanu este taxat de public pentru faptul ca nu executa mai repede cornerul. Salageanu executa si pierde aceasta minge prea usor. Elvetienii pleaca pe contraatac.Min. 17: Rapa si Antal conduc pressingul Galatiului. Entuziasmul Galatiului s-a mai taiat dupa cele doua goluri marcate de elvetieni in primele 15 minute. Min. 14: Faza de sah-mat. GOL. Este 2-0 pentru Basel. Iata se pastreaza sistemul in care ambii jucatori Frei marcheaza.Min. 10: GOL marcat de Basel. Frei este cel care marcheaza. O minge care l-a pacalit foarte bine portarul nostru, care a primit un gol in minutul 10.Min. 8: Este 0-0 in continuare intre Otelul si Basel. Streller este pasibil de suspendare daca primeste cartonas galben in aceasta seara.Basel este o echipa cu un sezon nemaipomenit, este lider in campionat. In 22 de partide are 50 de goluri marcate. N-a mai pierdut din 18 octombrie si are 6 succese la rand in competitia interna.Min. 4: Bate Iorga si ocazie uriasa ratata de Otelul. Sirghi nu a stiut cum sa loveasca aceasta minge. Daca ar fi stat pe loc, l-ar fi lovit mingea singura si ar fi intrat in poarta.Min. 4: Elvetienii au petrecut cea mai mare parte din timpul scurs in propriul careu. Min. 2: Un prin corner pentru Otelul, o minge trimisa in afara de SteinhoferMin. 1: Salageanu nu ajunge la o pasa, elvetienii sunt in posesia mingii. Incepe meciul. Foarte important cum va evalua Laurentiu Iorga, cel care a marcat doua goluri foarte importante in campionat.Echipe de start:Otelul: Grahovac – Ripa, Sirghi, Perendija, Salageanu – Filip, Neagu, Giurgiu – Antal, Pena, IorgaAntrenor: Dorinel MunteanuRezerve: Buchta, S.Ilie, Benga, Paraschiv, Frunza, Viglianti, PunosevacFC Basel: Sommer – Steinhofer, Abraham, Dragovici, Joo Ho Park – Shaqiri, Huggel, Xhaka, F. Frei – Streller, FreiAntrenor: Heiko VogelRezerve: Colomba, Kusunga, Kovac, Schurpf, Chipperfield, Cabral, ZouaCapitanul Otelului va fi Gabriel Giurgiu.Clasament grupa C1. Man. United 8p2. Benfica 8p3. FC Basel 5p4. OtELUL 0pAzi, 21:45: Otelul – FC Basel, Man. United – Benfica.Ultima etapa, 7 decembrie: FC Basel – Man. United, Benfica – Otelul