Otelul Galati – Astra Ploiesti 3-2, Liga 1 – etapa 15

Otelul Galati a castigat, de Ziua Nationala, partida amanata de Liga Profesionista de Fotbal dupa imbolnavirea cu A H1N1 a unui jucator de la Astra. Echipa lui Dorinel Munteanu s-a impus, cu sansa, printr-un gol din minutul 90+1. Astfel, s-au adeverit vorbele antrenorului ploiestenilor, Nicolo Napoli, care declarase ca amanarea partidei aduce un mare deserviciu Astrei, deoarece ii putea taia avantul luat in urma victoriei cu Steaua.Oaspetii au fost cei care au marcat primii, prin Ibeh, in minutul 19, care a sutat imparabil din opt metri, din centrarea lui Viglianti. Egalarea a venit tarziu, in minutul 76, cand Liviu Ganea a parut sa aduca un punct pretios echipei sale cu un sut precis de la 25 de metri. Doar patru minute a durat, insa,. scorul de 1-1, iar Pena a readus Otelul in avantaj cand a impins in poarta centrarea lui Gabi Giurgiu. Finalul partidei a fost unul de infarct, iar japonezul Seto a dus scorul la 2-2 in minutul 83, cu un nou gol din apropierea portii. Scorul final, de 3-2, a fost stabilit in primul minut de prelungire, cand Ibeh a centrat la Iorga, iar acesta a ajuns la Iorga, care a protejat bine mingea si a inscris de la 10 metri.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3.ro