Otelul Galati – FC Brasov 1-0, Liga 1 – etapa 6

nbsp;

Galatenii au invins cu 1-0 pe FC Brasov, urca pe podiumul Ligii I, iar apararea lor ramâne cea mai buna din campionat.

Otelul a egalat pe Dinamo in clasamentul primei divizii. Echipa are 13 puncte, dar ultimele trei le-a cucerit cu mari emotii, in ultimul minut de joc. Pâna atunci, tot galatenii au fost cei care au controlat ritmul jocului, dar mingea n-a vrut sa intre in poarta.

Gabi Paraschiv a purtat prima actiune mai consistenta la poarta lui Minca, in minutul 27, dar sutul sau a trecut peste poarta. Acelasi Paraschiv a ratat o ocazie uriasa in debutul reprizei secunde, când n-a prins cadrul portii, din pozitie favorabila. Pe final, meciul avea sa se incinga.

In minutul 70, brasoveanul Oros a fost eliminat de pe teren, dupa ce a primit al doilea cartonas galben, iar cinci minute mai tarziu, colegul sau, Adrian Rusu, a vazut rosu direct, pentru hent in careu. Lovitura de la 11 dictata de arbitrul Alexandru Tudor a fost executata lamentabil de Marius Pena.

Si totusi golul avea sa cada in poarta lui Minca. In minutul 90, centrarea lui Salageanu, din lovitura libera, a fost reluata spectaculos cu capul de Sergiu Costin, la vinclul portii brasovene. S-a incheiat 1-0, iar apararea Otelului ramâne cea mai buna din campionat, cu doar doua goluri incasate.