Pandurii Tg.Jiu – Universitatea Craiova 3-1, Liga 1 – etapa a VII-a

Pandurii a castigat meciul cu Universitatea Craiova, pe care acum cateva zile il pierdu-se la masa verde. Astfel Victor Piturca este la prima infrangere pe banca Craiovei, la al doilea sau meci ca antrenor in Banie.Pandurii Targu Jiu a obtinut prima victorie in acest sezon, dupa ce a invins categoric pe teren propriu pe Universitatea Craiova, scor 3-1, in etapa a 7-a a Ligii I. Initial meciul nu a fost programat, Craiovei fiindu-i acordata victoria cu 3-0 la masa verde de catre LPF, pentru ca, dupa lungi parlamentari si decizii definitive schimbate, meciul sa fie pana la urma programat.Pandurii au inceput tare si conduceau cu 1-0 pe tabela inci din primul minut, cand Daniel Orac a inscris cu un su plasat, profitand de degringolada din apararea craioveana.Minutul 21 a adus prima mare ocazie a Craiovei, prin Mihai Costea, care a scapat pe contraatac, a intrat in careu, dar a fost intampinat de Marius Popa, a sutat slab spre poarta, insa Pintilii a venit disperat din spate si a respins de pe linia portii.Cum marile ocazii se razbuna, dupa doar trei minute gorjenii si-au dublat avantajul. Pintilii a reluat cu capul din cinci metri, Lung a scos in prima faza cu un reflex de exceptie, insa mingea a ajuns cu sansa la Bogdan Apostu, care a impins-o in poarta.Apostu si-a trecut in cont dubla in minutul 55 cand a marcat cu capul din centrearea perfecta a lui Grecu. Iliev a marcat golul de onoare al craiovenilor, in minutul 88, cu o lovitura de cap de la marginea careului mic.CASETA TEHNICA:Pandurii Targu Jiu: 12. M. Popa – 2. G. Matei, 21. Chiriches, 5. Pintilii, 29. C. Grecu – 7. Bacila, 28. Menassel, 14. Cl. Voiculet (3. Vieira 90+2), 30. I. Iordache (17. Brata ’59) – 9. Apostu (23. Ad. Iordache ’69), 8. D. Orac. Antrenor: Ionut Badea.Universitatea Craiova: 21. S. Lung Jr. – 18. Dananae, 7. Gaman, 4. Iliev, 3. Ciuca (25. Firtulescu ’57) – D. Stoica (23. Gargorov ’65) – 77. Wobay, 30. Prepelita, 13. Dilevski (20. Dina ’29), 9. M. Costea – 27. Al. Piturca. Antrenor: Victor Piturca.