Pesimismul lui Popa confirmat: doar egal al Iasului la Buzau

Gloria Buzau a remizat sambata pe teren propriu, scor 1-1 cu Politehnica Iasi, dupa ce a fost egalata in ultimul minut de joc, si ramane fara victorie in Liga I de aproximativ sapte luni, transmite corespondentul NewsIn.GLORIA BUZAU – POLITEHNICA IASI 1-1 (Cl. Ionescu 77 / R. Miclea 90)Gloria Buzau: Minca – Nejneru, Diogo Silva, C. Vlaicu, Filip (Jaber 59) – Moreira, Tudose, Cl. Ionescu, Litu (Luis Dias 71) – Vigariu, Tavares. Antrenor: Mario MarinicaPoli Iasi: Branet – Buta, Kalai, L. Munteanu, Pecnik – Viveiros (Gavatorta 30), Montiel, Naidin, Milea, Sfarlea (R. Miclea 74) – Tanasa. Antrenor: Ionut Popa.Cartonase galbene: Vlaicu 38, Tudose 49, Moreira 78 / Pecnik 25Arbitri: Florin Marcu, Ion Marodin, Irina MartStadion: Gloria; Spectatori: 500Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 77: Vigariu a pasat pentru Claudiu Ionescu in centrul careului, iar acesta a marcat cu un sut in vinclul portii aparate de Branet.1-1, min. 90: Miclea a fost lansat pe culoar, a patruns in careu si l-a invins pe Mihai Minca de la aproximativ opt metri.Partida s-a disputat pe o vreme de iarna, ningand pe tot parcursul celor 90 de minute. Jocul celor doua formatii a fost ingreunat de stratul de zapada care s-a asezat pe teren.Nemultumit de arbitrajul din prima repriza, patronul buzoienilor, Costel Bucur, a mers la pauza sa ii ceara socoteala observatorului pentru prestatia brigazii de arbitri.In minutul 67, mijlocasul gazdelor Moreira a pasat in spate, Nejneru a lasat mingea pentru Minca, dar din spate a venit un iesean si goalkeeperul buzoian a fost nevoit sa prinda balonul, in ciuda faptului ca acest lucru interzis. Arbitrul Florin Marcu a acordat lovitura libera indirecta pentru ieseni, insa Montiel a sutat slab si un buzoian a deviat mingea in corner.In minutul 78, Montiel a fost faultat dur de Moreira, accidentandu-se destul de serios la glezna stanga si a fost inlocuit imediat de Ionut Popa cu Cristi Bratu.Arbitrul Florin Marcu a arbitrat din nou in Liga I dupa o pauza de un an. Ultima oara cand acesta fusese delegat la un joc din primul esalon a fost pe 24 noiembrie 2007, atunci cand a condus meciul Universitatea Cluj-Politehnica Iasi 1-1, din etapa a 16-a.Fundasul iesenilor, slovenul Andej Pecnik a primit al patrulea cartonas galben din acest sezon si conform regulamentului va fi suspendat automat pentru o etapa, urmand sa rateze intalnirea cu Rapid de saptamana viitoare.Formatia ieseana a fost incurajata la Buzau de aproximativ 40 de suporteri, care au ajuns la stadion cu un autocar pus la dispozitie de conducerea clubului.In echipa buzoiana au revenit jucatorii Mihai Minca, Claudiu Ionescu, Alexandru Tudose si Alexandru Filip, retrogradati la echipa a doua in urma unor conflicte cu oficialii clubului, dar si cu mai multi coechipieri straini. Ionescu a marcat de altfel in acest meci primul sau gol in Liga I din acest sezon.Gloria Buzau ramane fara victorie in Liga I de aproximativ sapte luni. Ultimul succes al buzoienilor a fost consemnat pe 3 mai, cu Universitatea Craiova, scor 1-0, intr-un meci din etapa a 33-a a editiei trecute de campionat.Dupa acest meci, formatia buzoiana continua sa fie pe ultimul loc in clasamentul Ligii I, cu doar 3 puncte, in timp ce Poli Iasi are 16 puncte si se ocupa pozitia a 13-a.